Zamki blisko Łodzi – poznaj 10 najciekawszych

Wokół Łodzi, co ci szkodzi, część 15/24

Zamki blisko Łodzi?! Mało komu województwo łódzkie kojarzy się z zamkami, raczej z ich brakiem. Jednak w regionie zawieruchę dziejową przetrwało kilkanaście warowni. Co prawda nie są to tak okazałe budowle, jak Książ czy Malbork, ale jest kilka ciekawych obiektów wartych obejrzenia. Zapraszam więc na wycieczkę, podczas której przekonasz się, że są interesujące zamki blisko Łodzi.

zamki blisko Łodzi - Łęczyca
Zamki blisko Łodzi – chyba najbardziej rozpoznawalnym zamkiem województwa łódzkiego jest zamek w Łęczycy

Podoba ci się artykuł? Jest dla ciebie ciekawy, pożyteczny i interesujący? Jeżeli tak, to możesz wesprzeć Świat Hegemona na Zrzutce. Nawet najmniejsza kwota ma ogromne znaczenie i będę ci za nią bardzo wdzięczny

Zamki blisko Łodzi – rycerski zamek w Oporowie

Gotycki zamek na sztucznie usypanej wyspie został wzniesiony z cegły ceramicznej, tzw. zendrówki dla arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława Oporowskiego. Rezydencja została przebudowana w epoce renesansu. Jest to jeden z niewielu zamków, który w pierwotnym stanie przetrwał do naszych czasów i nigdy nie został zniszczony czy zrujnowany. Jak na Polskę, jest to ewenement.

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie jest bardzo fotogeniczny

Obecnie na zamku mieści się dość ciekawe muzeum, a całość otacza nieduży park krajobrazowy. Zamek niezwykle malowniczo prezentuje się od zewnątrz, szczególnie chętnie fotografowane jest jego odbicie w wodach fosy.

Sam Oporów jest małą wioską położoną w pobliżu Kutna. Prowadzą do niego wąskie, regionalne, trochę wyboiste szosy. Oprócz zamku we wsi znajduje się ufundowany przez prymasa Oporowskiego kościół i klasztor zakonu Paulinów, którego przeorem przez pewien czas był znany z obrony Jasnej Góry Augustyn Kordecki.

W tym kościele przeorem przez pewien czas był Augustyn Kordecki

W pobliżu:

Oporów leży poza głównymi szlakami komunikacyjnym. Jego okolice przecinają wąskie i mało ruchliwe drogi, które świetnie nadają się na zorganizowanie wycieczki rowerowej. Wypad do Oporowa warto połączyć ze zwiedzaniem Kutna, które w ostatnich latach bardzo wypiękniało. Polecam też wizytę w Dąbrowie Pleckiej, gdzie znajduje się bardzo ciekawy drewniany kościół barokowy wzniesiony w XVIII w.

Dąbrowa Plecka
Kościół w Dąbrowie Pleckiej robi wrażenie ze względu na niespotykaną cebulastą kopułę

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc – zamek królewski w Łęczycy

W Średniowieczu kilka polskich miast zmieniło lokalizację. Jednym z nich była Łęczyca. Początkowo lokowana tam, gdzie znajduje się kolegiata w Tumie, za panowania Kazimierza Wielkiego przeniesiona w obecne miejsce. Kazimierz uznawany jest też za inicjatora budowy obecnego zamku. Zarówno miasto, jak i zamek odgrywały ważną rolę za panowania ostatniego z Piastów oraz władców z dynastii Jagiellonów. Odbywały się tutaj zjazdy generalne szlachty, a po grunwaldzkiej bitwie część znamienitych jeńców została osadzona właśnie w Łęczycy. Potem zamek mocno podupadł.

zamki blisko Łodzi - Łęczyca
Zamku w Łęczycy nie sposób przegapić, wjeżdżając główną drogą do miasta

Obecnie nie ma śladów po dawnych dewastacjach. Zamek został starannie odbudowany, a w jego wnętrzach zagościło regionalne Muzeum w Łęczycy. Najciekawsze eksponaty związane są z diabłem Borutą, którego legenda nieodłącznie związana jest z ziemią łęczycką.

Oprócz zamku warto zwiedzić niewielką, ale zadbaną starówkę łęczycką.

Łęczyca - starówka
Starówka w Łęczycy jest zadbana i kolorowa

W pobliżu:

Najcenniejszym zabytkiem okolic Łęczycy jest romańska kolegiata w Tumie. Tereny pomiędzy Tumem i Łęczycą zostały nie tak dawno turystycznie zagospodarowane. Częściowo zrekonstruowano grodzisko. Wśród łąk, pomiędzy grodziskiem, a pobliskim skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku, powstała drewniana kładka, pełniąca też rolę ścieżki edukacyjnej.

grodzisko w Tumie pod Łęczycą
Częściowo zrekonstruowane grodzisko pod Łęczycą, w pobliżu Tumu

Kilka kilometrów dalej miejscowość Wzgórze św. Małgorzaty z malowniczo ulokowanym na wzniesieniu kościołem.

Jeżeli zaciekawiła cię Łęczyca, to może przeczytasz artykuł o wycieczce rowerowej do tego miasta?

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie pod Łęczycą jest jednym z najważniejszych romańskich zabytków w Polsce

Tutaj też diabeł maczał paluchy – zamek w Besiekierach

Na pewno słyszeliście o Tumie i Łęczycy, ale czy mówi wam coś nazwa Besiekiery? A miejscowość jest oddalona od Łęczycy o zaledwie 20 kilometrów. Niełatwo tam trafić – najpierw trzeba dojechać do Grabowa, a potem podążać wąską i krętą szosą, wypatrując znaków kierujących na zamek.

Późnogotycka warownia została wzniesiona około 1500 r. Do dzisiaj przetrwały tylko ruiny, do których można się dostać mostem przerzuconym nad fosą. Zwiedzających wita tablica zakazująca wstępu, ze względu na zagrożenie, ale i tak wszyscy wchodzą na zamkowy dziedziniec. Największe wrażenie robią ruiny dawnej wieży bramnej, na której niegdyś gniazdowały bociany.

Besiekiery zamki w pobliżu Łodzi
Resztki charakterystycznej wieży bramnej na zamku w Besiekierach

Jeszcze kilka lat temu istniały „mocarstwowe” plany stworzenia wokół zamku rozbudowanej osady tematycznej, które na szczęście nigdy nie zostały zrealizowane, dzięki czemu nie stworzono kolejnego „disneylandu”, a ruiny wyglądają autentycznie.

Istnieje kilka przypuszczeń pochodzenia nazwy miejscowości. Najczęściej wiąże się ją z Wikingami i słowem „beseker”. Miejscowa legenda wspomina o zakładzie, jaki został zawarty między budowniczym zamku a diabłem Borutą – rycerz stwierdził, że zbuduje zamek bez siekiery, jednak został przechytrzony przez diabła, gdyż jeden z robotników nazywał się Siekierka

Zamki blisko Łodzi - Besiekiery
Dziedziniec zamku w Besiekierach

W pobliżu:

W pobliskim Grabowie przetrwała tradycja gry w palanta. Kiedyś był to niezwykle popularny sport w Polsce, dzisiaj mało kto pamięta, jak się w palanta grało. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj do artykułu o palancie i Besiekierach.

Trochę dalej, 20 km na południe od Besiekier leży miejscowość Świnice Warckie związana ze św. Faustyną. W pobliżu Świnic nad rzeką Ner w miejscowości Grodzisko znajduje się bardzo ładny renesansowy kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła

Grodzisko renesansowy kościół
Renesansowy kościół w Grodzisku położony jest na uboczu i nie tak łatwo do niego trafić

Legendarna waśń – zamki Majkowice i Bąkowa Góra

Nad Pilicą, pomiędzy Przedborzem, a Ręcznem znajdują się pozostałości aż dwóch zamków. Z zamkami wiąże się romantyczna legenda o sporze, jaki wiedli między sobą Zbój Bąk z Bąkowej Góry i Florian Szary z Majkowic. Oczywiście spór dotyczył pięknej białogłowy. Była walka dobra ze złem, cierpienie i nagroda. Florian Szary stał się bohaterem bitwy pod Płowcami, w której wojska króla Władysława Łokietka złoiły Krzyżaków. Historia Floriana trafiła na karty „Kroniki” Jana Długosza, a potem w XIX w. opisał ją Józef Ignacy Kraszewski w powieści „Jelita”.

Zamki blisko Łodzi Majkowice
Zamek Surdęga wygląda malowniczo na tle niewielkiej miejscowości, jaką są Majkowice

Ruiny obu budowli zamkowych nie pochodzą z czasów panowania ostatnich Piastów, tylko zostały wzniesione później. Resztki renesansowego dworu obronnego w Majkowicach leżą na terenie zalewowym Pilicy. Obecnie są własnością prywatną, lecz bardzo dobrze widać je od strony drogi. Same Majkowice, to niewielka miejscowość położona poza wszelkimi szlakami,

zamki blisko Łodzi Bąkowa Góra
Zamek w Bąkowej Górze, może nie wygląda imponująco, ale jest bardzo ładnie położony

Bardziej imponująco położony jest zamek w Bąkowej Górze. Znajduje się on na szczycie wzniesienia zaliczanego już do pasma Gór Świętokrzyskich. Obok ruin mieści się zabytkowy dwór Małachowskich. Ze wzniesienia roztacza się fantastyczny widok na całą okolicę, warto też przespacerować się przepiękną aleją wierzbową.

W okolicy:

Ziemia przedborska leży poza szlakami turystycznymi, chociaż nie w okolicach nie brakuje ciekawych miejsc, które pamiętają dawne, lepsze czasu. Interesującym miasteczkiem jest Przedbórz, gdzie warto przejście się po rynku, zajrzeć do kościoła oraz zwiedzić muzeum regionalne (regionalne i bardzo oryginalne!). Nad okolicą dominuje szczyt tajemniczej Góry Chełmo, gdzie kiedyś istniał potężny gród. W okolicach Przedborza znajduje się najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim – Fajna Ryba. Więcej o atrakcjach ziemi przedborskiej możesz przeczytać w osobnym artykule.

Przedbórz
Charakterystyczna wieża kościoła św. Aleksego w Przedborzu

Największe rozczarowanie – zamek czy nie zamek w Piotrkowie

Zamek w Piotrkowie to moje największe rozczarowanie z dzieciństwa. Spodziewałem się murów, fosy, baszt, a zobaczyłem… kamienicę. Właściwie, jest to wieża mieszkalna, wzniesiona dla króla Zygmunta Starego. W czasach panowania Jagiellonów, a potem królów elekcyjnych, Piotrków był jednym z najważniejszych miast Rzeczpospolitej – w mieście obradował Sejm, urzędował Trybunał Koronny. Dlatego dla władców, którzy zjawiali się w Piotrkowie, wybudowano siedzibę mieszkalną, a nie obronną. Jednak na zamku rzadko gościli królowie i przez większość czasu budynek stał pusty i zaniedbany. Obecnie w odnowionym zamku swoją siedzibę ma muzeum regionalne.

zamek w Piotrkowie Trybunalskim
Czy ta budowla przypomina zamek? Nie tak sobie wyobrażałem w dzieciństwie zamki…

Mało kto wie, ale w Piotrkowie znajduje się drugi zamek. Położony trochę na uboczu, na osiedlu Byki, które niegdyś były samodzielną miejscowością. Pewnie dlatego turyści tam nie zaglądają. W budynku mieści się Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Piotrków jest jednym z ciekawszych miast w Polsce. Szczególnie warto się przespacerować po dobrze zachowanej, a w ostatnich latach starannie odnowionej starówce. Więcej przeczytasz w osobnym artykule poświęconym zwiedzaniu Piotrkowa.

Zamki w okolicach Łodzi Piotrków Byki
Zamki blisko Łodzi – zamek w Bykach uznawany jest za pałac

W pobliżu:

W pobliżu Piotrkowa znajduje się niewielka miejscowość Sulejów, w której zachowały się pozostałości dawnego opactwa cystersów. Wielką atrakcją jest też zalew sulejowski utworzony na rzece Pilicy.

Sulejów opactwo cystersów
Dawne opactwo cystersów w Sulejowie, obecnie hotel

Kiedyś było tu pastwisko – Inowłódz

Leżący nad Pilicą Inowłódz jest znany przede wszystkim z kościoła św. Idziego, jednego z najważniejszych polskich romańskich zabytków. Kościół pięknie położony na wzgórzu dominuje nad miejscowością i nie sposób go przeoczyć. Inaczej jest z zamkiem. Warownia, wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego, została kompletnie zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Jej pozostałości zarosły bujną trawą, na której dostojnie pasły się krowy. Jeszcze do niedawna, mało kto miał świadomość, że w Inowłodzu był jakikolwiek zamek. Nikt tu nie zaglądał.

Kośćiół św. Idziego w Inowłodzu
Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Inowłodza nie jest zamek, a romański kościół św. Idziego

Jednak w 2008 r. gmina Inowłódz pozyskała środki na rewitalizację zamku. Na szczęście nie zrobiono z niego typowego obiektu wzorowanego na bajkach Disneya. Odsłonięto zachowane fragmenty murów, oczyszczono je, zabezpieczono i częściowo nadbudowano. Zamek pozostaje w stanie dobrze zabezpieczonych ruin i moim zdaniem taka rewitalizacja powinna stanowić przykład dla innych inwestorów zamkowych.

Zamki blisko Łodzi - Inowłódz
Zamki blisko Łodzi – zamek w Inowłodzu jest bardzo dobrym przykładem, jak należy prowadzić restaurację takich obiektów

W pobliżu:

Oprócz wspomnianego kościoła św. Idziego w Inowłodzu zachowała się piękna żydowska synagoga. Niestety, w środku jest zwyczajny sklep spożywczy…. Okolice Inowłodza są przepiękne pod względem przyrodniczym. Nie brakuje tu lasów, można też urządzić spływ na rzece Pilicy.

Bunkier Konewka
Bunkier kolejowy w Konewce jest zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania

Niedaleko znajduje się Spała oraz dwa bunkry kolejowe w Konewce i w Jeleniu (ten pierwszy zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania). Warto wybrać się do klasztoru w   Poświętnem, przemierzyć szlak majora Hubala, pojechać nad Zalew Sulejowski oraz do Tomaszowa Mazowieckiego, aby zobaczyć Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy. Okolice Inowłodza, to chyba najpiękniejsze tereny w województwie łódzkim, świetnie nadające się nie tylko na weekendowy wyjazd, ale też na dłuższy, wakacyjny wypoczynek. Więcej możesz przeczytać w artykułach o Tomaszowie Mazowieckim oraz o okolicach Spały.

Skansen Rzeki Pilicy
Zabytkowa stacja Wolbórka – Czarnocin, chyba najładniejszy obiekt Skansenu Rzeki Pilicy

Mało znana Drzewica

Niewielka Drzewica znana była przede wszystkim z fabryki noży „Gerlach” oraz toru kajakowego na rzece Drzewicy. Co ciekawe jest to tor do kajakarstwa… górskiego!

Fundatorem zamku był Maciej Drzewicki, który w swoim życiu pełnił kilka niezwykle prestiżowych urzędów, aż doszedł do godności Prymasa Polski. Warownia została wzniesiona w stylu gotyckim z elementami renesansowymi. W XVII w. zamek został przekształcony w konwent klasztorny sióstr benedyktynek. Co ciekawe budowla ta przetrwała wszelkie przeciwności losu, wojny i najazdy, aż do początku XIX w. W 1814 r. wybuchł w zamku ogromny pożar, który strawił zabudowania i uszkodził mury. Od tego czasu zamek stoi nieużytkowany i zaniedbany.

Zamki blisko Łodzi Drzewica
Zamek w Drzewicy ma ogromny potencjał turystyczny, ale nikt nie próbuje go wykorzystać

Obecnie znajduje się w prywatnych rękach, ale właściciel nic przy nim nie robi oprócz postawienia tabliczek z zakazem wstępu. Szkoda, bo mury zamkowe zachowały się niemal w całości i przy dobrym gospodarzu, mogłaby to być naprawdę wielka atrakcja turystyczna.

W Drzewicy jest jeszcze jeden ciekawy zabytek – obronny kościół św. Łukasza Ewangelisty wybudowany pierwotnie w stylu gotyckim. Do dzisiaj w oryginale zachowała się cylindryczna wieża, reszta kościoła została rozbudowana na początku XX w.

Kościół w Drzewicy
Obronny kościół w Drzewicy można podziwiać również od strony rzeki – Drzewiczki

W pobliżu:

Warto wybrać się na dwudniowy spływ Drzewiczką. Jest to niewielka, ale bardzo malownicza rzeczka, która w okolicach Nowego Miasta wpada do Pilicy. Można też wybrać się do pobliskiego Opoczna, gdzie też znajduje się zamek, ale bardzo mało zamkowy. W budynku mieści się obecnie muzeum, z ciekawymi zbiorami etnograficznymi. Rejon opoczyński jest jednym z niewielu w Polsce, gdzie przetrwała oryginalna sztuka ludowa. Z Opocznem związana jest też Esterka – piękna żydowska kochanka króla Kazimierza Wielkiego. Czy Esterka kiedykolwiek mieszkała w mieście? Wątpliwe, ale kilka miast w Polsce przyznaje się do owej uroczej niewiasty, między innymi Opoczno.

Tor kajakarski w Drzewicy
Tor kajakarstwa górskiego w Drzewicy

Zamki blisko Łodzi – książęca Rawa Mazowiecka

Po piastowskich władcach Mazowsza zachowało się kilka ciekawych zamków. Jeden z nich znajduje się w Rawie Mazowieckiej. Do końca nie jest pewne, kto był fundatorem założenia obronnego, ale przypuszcza się, że zamek został wybudowany na początku XV w. z inicjatywy księcia Siemowita IV. W swoim czasie była to jedna z ważniejszych twierdz, która została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Resztki zamku rozebrali Prusacy po I rozbiorze Polski, zostawiając jedynie wieżę. Podczas prac renowacyjnych prowadzonych pod koniec XX w. zabezpieczono pozostałości murów i częściowo je nadbudowano.

Rawa Mazowiecka - zamek
Zamek w Rawie Mazowieckiej jest dobrym przykładem na to, że nie tylko Kazimierz Wielki budował murowane zamki

W pobliżu:

W samej Rawie warto udać się nad dobrze zagospodarowany zalew Talar, który powstał na rzece Rawce. Pomiędzy Rawą, a Białą Rawską ciągnie się kraina sadów jabłkowych, które niezwykle malowniczo wyglądają na wiosnę (przełom kwietnia i maja) oraz jesienią, gdy gałęzie drzew uginają się pod dojrzałymi jabłkami. Ciekawym miasteczkiem jest też Biała Rawska, w której warto obejrzeć dwa zabytki – kościół św. Wojciecha wzniesiony w XIV w. oraz romantyczny pałacyk Leszczyńskich (częściowo zaniedbany). W pobliżu Rawy można odkryć kilka ciekawych kościołów. Za najcenniejszy uchodzi zdobiony pięknymi polichromiami drewniany kościół św. Stanisława w Boguszycach.

Kościół ś. Stanisława w Boguszycach
Kościół ś. Stanisława w Boguszycach słynie z oryginalnych polichromii

Nawet Jagiełło nie dał rady – zamek w Bolesławcu

Już sama nazwa jest myląca, gdyż większości kojarzy się z Bolesławcem leżącym na Dolnym Śląsku. Ten, o którym mowa znajduje się w województwie łódzkim na styku z opolskim i wielkopolskim. Powstał na naturalnym wzniesieniu nad rzeką Prosną. Ceglaną warownię wzniósł Kazimierz Wielki, miała chronić granicę Królestwa Polskiego przed czeskimi najazdami. Twierdza była trudna do zdobycia, o czym przekonał się Władysław Jagiełło, który próbował odzyskać zamek z rąk księcia Władysława Opolczyka. Bezskutecznie oblegał Bolesławiec przez 10 lat i dopiero po śmierci Opolczyka, warownia został poddany królowi.

zamek w Bolesławcu nad Prosną
Zamki blisko Łodzi – po warowni w Bolesławcu zostały tylko resztki murów obwodowych i charakterystyczna wieża

Obecnie, od początku XVIII w. zamek jest ruiną – najpierw został zniszczony przez Szwedów, a potem rozszabrowany przez miejscową ludność. Dzisiaj możemy obejrzeć jedynie resztki murów obwodowych, fragmenty wieży bramnej oraz stołp, główną wieżę zamkową, ze szczytu której rozciąga się rozległy widok na okolicę.

Bolesławiec zamki blisko Łodzi
Zamki województwa łódzkiego – pozostałości warowni w Bolesławcu

W pobliżu:

Najciekawszym miejscowością jest Byczyna – położona już w województwie opolskim. Wygląda imponująco, otoczona w całości murami obronnymi. Niestety, piękne to miasteczko jest też mocno zaniedbane. Niedaleko Byczyny bractwa rycerskie wybudowały gród drewniany, w którym nie tylko można obejrzeć potyczki rycerskie, ale też i zanocować.

Więcej przeczytasz w osobnym artykule o Byczynie i Bolesławcu.

Mury miejskie Byczyna
Byczyna jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie mury miejskie zachowały się niemal w całości

Zostało tylko wzgórze – Sieradz

Jeszcze kilka lat temu o tym miejscu bym nawet nie wspomniał, bo z zamku sieradzkiego nie zostało nawet wspomnienie. Wzgórze zamkowe przez całe lata tkwiło wśród chaszczy niesłychanie zaniedbane. Aż wreszcie Sieradz pozyskał środki unijne, które z wielkim pożytkiem zwydatkował. Odnowiona została historyczna część miasta oraz wzgórze zamkowe i jego najbliższe otoczenie.

Sieradz wzgórze zamkowe
Nie jest łatwo zrobić dobre zdjęcia wzgórza zamkowego w Sieradzu, ale uwierzcie, to jest naprawdę bardzo ładne miejsce

Sieradz zalicza się do jednych z najstarszych polskich ośrodków władzy. W XIII w. stał się stolicą książęcą. Dogodnie położony na szlaku handlowym, przy przeprawie przez Wartę, był uznawany za jedno ze znaczniejszych miast Królestwa Polskiego. Murowany zamek został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego. W XVII i XVIII w. warownia stopniowo podupadała, aż w 1800 r. została całkowicie rozebrana. Sieradz ze znaczącego miasta, stoczył się do roli prowincjonalnego miasteczka. Nie tylko zamek został zniszczony, w samym mieście przetrwało zaledwie kilka wartościowych zabytków. Jak już wspomniałem, jeszcze kilka lat temu, nie zachęcałbym nikogo do zwiedzania Sieradza.

Sieradz wzgórze zamkowe
Wokół wzgórza zamkowego w Sieradzu zbudowano kładki, mostki i punkty widokowe. Bardzo przyjemnie się tutaj spaceruje

Obecnie zupełnie zmieniłem zdanie. Cała historyczna część miasta została odnowiona i zagospodarowana, a przestronny rynek zachęca do wypoczynku. Wzgórze zamkowe, oczyszczone z chaszczy i śmieci, zachęca do spacerów. Zostały postawione czytelne tablice informacyjne, dzięki którym możemy sobie wyobrazić, jak wyglądała niegdyś sieradzka warownia.

bazylika kolegiacka w Sieradzu
Najcenniejszy zabytek Sieradza – gotycka bazylika

Wokół, w bagnistej dolinie rzeczki Żagliny poprowadzono trasy spacerowo-rowerowe, wybudowano punkty widokowe i posadzono mnóstwo kwiatów. Powstało piękne miejsce. W pobliżu są też tereny parkowe, trochę dalej, nad Wartą znajduje się świetnie przygotowane kąpielisko.

Obok wzgórza zamkowego mieści się niewielki skansen. Niby nic wyjątkowego, ale warto zwrócić uwagę na zagrodę wiejskiego rzeźbiarza i dziwaka Szczepana Muchy.

Skansen Sieradz
Chałupa Szczepana Muchy w sieradzkim skansenie. Wokół pełno niesamowitych rzeźb. Naprawdę warto zobaczyć

Z Sieradza do Łodzi można wybrać się na wycieczkę rowerową (ok. 70 km). Trasa wiedzie przez przepiękne tereny. Więcej o takiej wycieczce możesz przeczytać w osobnym artykule.

W pobliżu:

Jeżeli pojedziemy wzdłuż rzeki Warty w kierunku północnym, trafimy do miejscowości Warta. Jest to miasteczko z długą historią. Ciekawsze zabytki, to gotycki kościół św. Mikołaja oraz dwa zespoły klasztorne – sióstr bernardynek i bernardynów. Ten drugi słynie z organizowania koncertów muzyki klasycznej. Na północ od Warty zaczyna się zbiornik Jeziorsko.

kościół św. Mikołaja Biskupa w Warcie
Gotycki kościół św. Mikołaja Biskupa w Warcie

Wokół Sieradza zachowało się wyjątkowo dużo dworków i pałaców szlacheckich. Większość jest niedostępna i znajduje się w rękach prywatnych, ale polecam wycieczkę do Jasionnej i Męckiej Woli, gdzie w dworach znajdują się szkoły i budynki można obejrzeć z zewnątrz. Natomiast w dworku w Tubądzinie mieści się Muzeum Walewskich.

Dwór w Jasionnej
Alkierzowy dwór w Jasionnej, obecnie szkoła

Zamki blisko Łodzi – podsumowanie

Nie opisałem wszystkich zamków, tylko te które widziałem w ostatnich pięciu latach. Z całej 10 trudno by było mi wybrać jeden najciekawszy, ale gdybym musiał, to wskazałbym na Oporów. Osobisty sentyment mam do zameczków w Majkowicach i Bąkowej Górze – ze względu na łączącą je legendę oraz piękno ziemi przedborskiej. Zamek w Inowłodzu jest położony wśród najładniejszych terenów pod względem turystycznym w województwie łódzkim. Podoba mi się koncepcja tylko częściowej odbudowy. Ostatnim moim odkryciem jest Sieradz, który przepięknie zagospodarował dawne wzgórze zamkowe oraz jego otoczenie. Jeżeli chcecie poznać zamki blisko Łodzi, to koniecznie już dzisiaj zaplanujcie wycieczkę.

Jeżeli podoba ci się to co piszę i jak piszę, lubisz oglądać moje zdjęcie, to możesz zawsze postawić mi kawę 🙂 Po prostu kliknij w zielony przycisk. Twoja kawa pozwoli mi rozwijać bloga, pisać więcej tekstów, robić lepsze zdjęcia i filmy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zamek w Oporowie zamki blisko Łodzi
Ciekawe, że piękny zamek w Oporowie jest tak mało znany w Polsce – zamki blisko Łodzi
Subskrybuj
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
jotka

Sporo tego, nawet ruiny ciekawe.
W Oporowie zaryzykowałam zapytanie o zniżkę biletową z tego tytułu, że most do zamku budowali żołnierze z naszego miasta, o czym informowała tabliczka. Panie w kasie miały poczucie humoru i zniżkę odliczyły 🙂
Łęczyca i Tum tez nam znane, reszta jeszcze czeka na odkrycie…szkoda, ze świątyni tumskiej nie można obejrzeć od środka, ale to podobno nawet Elżbiecie Dzikowskiej się nie udało.
Wszystkiego dobrego, Hegemonie!

jotka

Może byłeś w niedzielę?
My szukaliśmy kontaktu, zamknięte na głucho…

Urszula

Mnóstwo ciekawych miejsc i inspiracji w twoim wpisie! I muszę się pochwalić, że należę do tej garstki, która w Oporowie była. Też byłam zamkiem zachwycona. Opisałam go na blogu, bo jakżeby inaczej potraktować takie fantastyczne miejsce!
Pozdrawiam świątecznie:)))

Urszula

Bardzo dziękuję!

chomikowa

Kocham zamki 🙂 Oporów uroczy 🙂 A Inowłódz- w moim dzieciństwie to był tylko kawałek muru. Jestem pod wrażeniem jak zamek zrekonstruowali.

Stokrotka

Najpiękniejszy i najpiękniej połozony jest zamek w Oporowie. Byłam tam dwa razy – i za każdym razem wracałam oczarowana. Zamek w Łęczycy zamieszkały przez Borutę też bardzo ciekawy…
Dziękuję za piękną wycieczkę 🙂

Maciej

Dawno nic nie pisałeś, ale jak już to świetny tekst! Zamki do zanotowania i odwiedzenia… na kiedyś, bo w tej chwili inne priorytety

Marharetta

faktycznie okolice Łodzi wcale nie kojarzą mi się z zamkami. a tu proszę, mnóstwo ich 🙂
w pełni podzielam rozczarowanie zamkiem w Piotrkowie. jak to tak, taki zamek? 🙂
ps. tak. śniegu zdecydowanie więcej. nadal sypie i podobno będzie sypało, zatem te biegówki stają się mocno realne. życzę aby i Tobie się udało 🙂

Marharetta

Super 🙂

Mariola

Bardzo lubię wszelkie zamki i zamczyska, nawet takie z których niewiele zostało. Z wymienionych widziałam trzy, więc mam nadzieję że w odpowiednim czasie dotrę do pozostałych. A tak swoją drogą, jak to robisz że na Twoich zdjęciach zawsze (no prawie zawsze) świeci słońce i jest błękitne niebo?

Mariola

W pracy robiłeś za „pogodynkę”. Ja dopiero jak przejdę na emeryturę to sobie będę słoneczne dni na wyjazdy wybierać. Teraz jadę kiedy wolne.

Renata

Dotarcie do Ciebie trochę mi zajęło ale najważniejsze, że dotarłam, przeczytałam, obejrzałam jak zwykle fantastyczne zdjęcia i szczegółowe opisy. I mimo, że w lutym 2020 roku udało mi się wreszcie odwiedzić Łódź, no to poza Łódź już dotrzeć mi się nie udało, stąd nadal łódzkie pozostaje dla mnie nieprzetartym szlakiem, a tym samym cieszę się, że u Ciebie cała skarbnica wiedzy, z której mam nadzieję w najbliższej sprzyjającej rzeczywistości uda się skorzystać i po Twoich śladach zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Pozdrawiam i Dobrego Roku 2021 🙂

vitavision

Potężna mapa fajnych miejscówek. Faktycznie z kojarzeniem centrum Polski z zamkami nie jest chyba kolorowo. Znam Sulejów, fotografowałem tam kilka razy. Resztę wbijam na mapę i odwiedzę przy okazji rowerowych treningów 🙂

vitavision

Byłem jeszcze w Inowłodzu, szukając już nieistniejącego ośrodka wczasowego.
To też była świetna przygoda 🙂

HEXE

Na baszcie w Bolesławcu weszłam jako kilkulatka. Moja mama ma tam rodzinę. Pamiętam jeszcze drewniany młyn nim spłoną.
Drzewica mnie zaciekawiła, ma potencjał do ciekawej sesji fotograficznej.

HEXE

Byłoby szkoda, ale rozumiem. Ludzie wszystko teraz dewastują, może nawet lepiej gdyby była zamknięta. Widziałam już różne ruiny, pomazane, zniszczone, zaśmiecone…

Górskie Spacery

Od 10 lat mam takie marzenie -wcale dziś nie oryginalne – żeby mieć kampervana, środki i czas na to by zwiedzać. I nie ciągnie mnie Tajlandia ani Kuba tylko takie miejsca jakie tu opisałeś. Jeździłbym od kwietnia do listopada i oglądała miejsca gdzie kilkaset lat temu tętniło życie. Wyobrażałabym sobie jak to wtedy wyglądało….

Joanna

Najlepiej mi znane miejsce, o którym piszesz, to zakon cystersów w Sulejowie. Miejsce moich wakacji z dzieciństwa. A tak w ogóle to jestem zażenowana moim brakiem wiedzy o stronach z których pochodzę i wstyd przyznać, ze mój pierwszy zawód to pilot-przewodnik :)))) ach! Cudze chwalicie , swego nie znacie …
Lata temu dosłownie uciekłam z Łodzi, nie mogłam znieść tego miejsca, a teraz coraz bardziej mi tęskno! Chyba się starzeje :))