Krótka wycieczka do Galicji w Hiszpanii

Hiszpańska Galicja jest regionem, który na szczęście jeszcze nie został odkryty przez masowego turystę. Oczywiście, i tutaj są miejsca niezwykle popularne, jak chociażby Santiago de Compostela, ale większość Galicji pozostaje praktycznie nieznana. Pewnie dlatego ten rejon tak mnie urzekł.

Serra do Courel
W Galicji widać w wielu miejscach, że znajdujemy się na szlaku pielgrzymkowym…

W Galicji spędziłem zaledwie dwa dni. To bardzo mało, jak na tak duży obszar, jednak miałem szczęście zobaczyć miejsca, o których praktycznie nikt nie pisze w polskim internecie. Nie traktuj tego artykułu, jako przewodnika. Krótka wycieczka do Galicji w Hiszpanii niech będzie inspiracją do odwiedzenia tego regionu i poznania mieszkających tam ludzi.

wycieczka do Galicji w Hiszpanii
A Coruña o świcie

Wycieczka do Galicji w Hiszpanii – zaczynam od A Coruña (hiszp. La Coruña)

To leżące nad Oceanem Atlantyckim miasto założyli w I w p.n.e. Rzymianie pod nazwą Brigantium. Obecnie jest to dość duży ośrodek miejski, zamieszkiwany przez ok. 200 tys. ludzi.

La coruna. Hiszpańska Galicja
Okolice portu w A Coruña

Mało kto o tym wie, ale pod koniec XIX w. w A Coruña cztery lata swojego życia spędził Pablo Picasso. Tak więc, zupełnie przypadkowo, moje wyjazdy do Hiszpanii powiązane są z życiem tego artysty. Poprzednio byłem w Maladze, gdzie Picasso się urodził.

A Coruna wieża Herkulesa
Wieża Herculesa nie wygląda jakoś specjalnie wyjątkowe, ale miejsce jest bardzo ładne

Najsłynniejszym zabytkiem A Coruña jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wieża Herkulesa (Torre de Hércules). Jest to latarnia morska zbudowana jeszcze przez Rzymian w I wieku naszej ery. W XVIII w. została kompletnie przebudowana zyskując obecny, neoklasycystyczny wygląd. Ponieważ cały czas jest w użyciu, więc uznano ją za najstarsza działającą latarnią morską na świecie.

Wokół wieży Herculesa, na powierzchni kilkudziesięciu hektarów, został utworzony park rzeźb (Parque Escultórico) – świetne miejsce na dłuższy spacer nad Oceanem Atlantyckim.

A Coruña często też nazywana jest „Szklanym Miastem”. Wszystko za sprawą modernistycznych kamienic z charakterystycznymi szklanymi balkonami. Można je podziwiać w okolicach portu.

A Corunia szklane miasto
Domy ze szklanymi balkonami możesz spotkać w pobliżu portu

Niedaleko znajduje się inny ważny zabytek miasta, wzniesiony w XVI w. zamek Castillo de San Antón, w którego murach mieści się obecnie miejskie Muzeum Archeologiczne. Tutaj ma swój początek podobno najdłuższa promenada nadmorska w Europie.

Castillo de San Antón wycieczka do Galicji w Hiszpanii
Castillo de San Antón o wschodzie słońca

W samym mieście jest jeszcze kilka zabytkowych miejsc wartych odwiedzenia. Niestety, zabrakło nam na nie czasu, ponieważ byliśmy umówienie na uniwersytecie   A Coruña, gdzie zaczynało się spotkanie w ramach programu Erasmus.

Uniwersytet A Corunia
Uniwersytet w A Coruña

Podróże w ramach projektów Erasmus

Od kilku lat biorę udział w projektach realizowanych w ramach programu Erasmus. Spotkania zazwyczaj odbywają się w niewielkich, mniej znanych ośrodkach uniwersyteckich. Dzięki Erasmusowi odwiedziłem wspomnianą Malagę w Hiszpanii (akurat jest to znane miasto), ale też bardzo ciekawe i mało znane Viterbo we Włoszech, czy też położone we wschodniej Turcji miasto Van

Wycieczka do Galicji w Hiszpanii – Seoane de Courel w górach Serra do Courel

Projekt, w którym uczestniczyłem, miał na celu rozwój potencjału terenów wiejskich przy zachowaniu ich dziedzictwa kulturowego. Dlatego pojechaliśmy do Seoane de Courel, które idealnie spełniało warunki projektu. Miejscowość, pięknie położona w otoczeniu gór Serra do Courel, nie wyglądała na licznie odwiedzaną przez turystów, chociaż potencjał na pewno miała. Jej największą atrakcją jest stary kościół z cmentarzem oraz górskie krajobrazy. Co ciekawe w wycieczkach po okolicy towarzyszyły nam miejscowe psy. Widocznie lubiły oprowadzać turystów po okolicy.

Seoane de Courel
Psy oprowadzały nas po całej okolicy 🙂
wycieczka do Galicji w Hiszpanii
Kościół i cmentarz wkomponowane w górski krajobraz w Seoane

Kuźnia Seoan

Poniżej Seoan de Courel, nad niewielką rzeką Rio Lori zachowały się budynki dawnej kuźni. Kiedyś musiał to być ważny zakład produkcyjny, o czym świadczą potężne ściany budynków. Gdy byliśmy tam w lutym stał zupełnie opuszczony, może w sezonie turystycznym panuje tu większe ożywienie?

Kuźnia Seoane Galicja
Kuźnia w Seoane. Kiedyś musiał to być potężny obiekt

Wyposażenie kuźni w Seoan przypominało mi zabytki z województwa Świętokrzyskiego, tylko w Polsce wznoszono zabudowania drewniane, a w Galicji murowane.

Galicja Hiszpania
W okolicy zwracały uwagę drzewa, a właściwie porosty, które oplatały gałęzie

Wycieczka do Galicji w Hiszpanii – szczęście do ludzi i do pogody.

Chociaż do Galicji przyjechaliśmy w początkach lutego, to przez cały pobyt towarzyszyła nam piękna pogoda. Było ciepło i słonecznie. Myślałem, że to typowe dla tego regionu, jednak z błędu wyprowadziła mnie koordynatorka projektu Estefania

  • – Nie! – roześmiała się serdecznie – Zazwyczaj o tej porze jest zimno i cały dzień pada. W tym roku jest wyjątkowo pięknie!
Serra do Courel Hiszpania
Serra do Courel w Galicji. Jak widać pogoda była piękna. Góry też 🙂

Cóż, okazało się, że jak zwykle mam niesamowite szczęście do ładnej pogody. Zresztą, nie tylko do pogody, ale i do życzliwych ludzi. Hiszpanie, którzy odpowiadali za organizację spotkania, okazali się niezwykle serdeczni. Dogadywaliśmy się świetnie, mimo niedoskonałej znajomości angielskiego. Dlaczego tak się stało?

  • – Pod wieloma względami Hiszpanie i Polacy są podobni do siebie – tłumaczył Manuel, drugi z koordynatorów projektu – ostatecznie zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce znajduje się Galicja
wycieczka do Galicji w Hiszpanii
Uczestnicy projektu i dość oryginalny znak drogowy. Czyżby ostrzegał przed atakiem dzikich krów?

Manuel był wyjątkową postacią. Chociaż piastował stanowisko profesorskie na uniwersytecie, był człowiekiem pełnym dystansu do siebie i do życia. Niezwykle dowcipnym. Gdy rozstawaliśmy się pod hotelem, do którego nas podwiózł swoim samochodem, łamiąc po drodze wszelkie możliwe przepisy, powiedział:

  • – Są takie momenty, że wiesz, iż pewnych ludzi prawdopodobnie w życiu już nie zobaczysz, ale masz nadzieję, że może jeszcze ich spotkasz…

Lepiej nie można było wyrazić melancholii związanej z zakończeniem projektu.

Seoane Hiszpańska Galicja
Uczestnicy konferencji w Galicji. Manuel pierwszy po lewej

Uxio Novoneyra Foundation Parada do Courel

Jedną z ważniejszych atrakcji regionu Serra do Courel jest muzeum poświęcone galicyjskiemu poecie Eugenio Novo Neira, znanemu jako Uxío Novoneyra. Zostało utworzone w domu, gdzie się urodził i spędził wczesne dzieciństwo.

Uxyo Novoneyra
Muzeum Uxyo Novoneyra – pokoje wyglądają, jakby właściciel na chwilę wyszedł i zaraz miał wrócić

W muzeum dokładnie odtworzono dom poety – na piętrze pomieszczenia mieszkalne wyglądają tak, jakby ich właściciel wyszedł na chwilę i za moment miał wrócić. Na parterze zachowane zostały pomieszczenia gospodarcze. W ogrodzie znajduje się symboliczny grobowiec poety.

Warto przespacerować się też po miejscowości, typowej wiosce charakterystycznej dla regionu Serra do Courel.

wycieczka do Galicji w Hiszpanii
Miejscowość, gdzie znajduje się dom-muzeum Uxyo Novoneyra wygląda bardzo klimatycznie

Wycieczka do Galicji w Hiszpanii – Paderne, gdzie czas się zatrzymał

Galicja zdobyła moje serce. Gdybym miał wskazać tylko jedno wyjątkowe miejsce, to niewątpliwie byłaby to wioska Paderne, w której nocowaliśmy. Niemal wszystkie domy w miejscowości zostały wzniesione z łupków. Wiele z nich zostało zaadoptowanych na pensjonaty, jednak z zewnątrz Paderne wygląda, jak przed wiekami.

Pderne Serra do Courel
Paderne – miejsce, gdzie czas się zatrzymał

W środku pomieszczenia przygotowane bardzo prosto, ale z wszelkimi wygodami, poza jedną – nie ma dostępu do internetu. Nie stwierdza się też zasięgu telefonii komórkowej. Pewnie dlatego, że miejscowość położona jest w dolinie. Aby uzyskać połączenie z cywilizacją, trzeba wspiąć się na pobliskie wzniesienie.

wycieczka do Galicji w Hiszpanii
Z tego wzniesienia najlepiej widać wieś, góry i odnaleźć zasięg telefonu

Krótka wycieczka do Galicji w Hiszpanii – podsumowanie

Hiszpańska Galicja zachwyciła mnie pod wieloma względami. Po pierwsze jako miejsce nie zadeptane przez masowego turystę. Po drugie ze względu na niezwykle życzliwych ludzi, a po trzecie z powodu górskich krajobrazów wśród których spędziliśmy większość czasu. Niestety, podróż z Polski do Galicji nie jest prosta. Lecieliśmy z przesiadką w Madrycie i zajęło nam to cały dzień. Jednak, pomimo tych niedogodności, bardzo chciałbym wrócić i lepiej poznać Galicję.

Dawid Lasociński
W muzeum Uxyo Novoneyra – czy wyglądam jak eksponat? A może bym tam zamieszkał, miejsce do spania jest 🙂
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
wkraj

Hiszpania może oczarować zarówno zabytkami jak i historią ale też małymi wioskami leżącymi w górach. Będąc w zeszłym roku w Hiszpanii wybraliśmy się też w głąb kraju, gdzie trafiliśmy do wioski Rupit z kamienną zabudową. Tak nas ta miejscowość zauroczyła, że pierwszy post z Hiszpanii był jej poświęcony. Pozdrawiam serdecznie 🙂

jotka

Pięknie pokazane, pięknie opisane.
Zazdroszczę tego zwiedzania odmiennego od turystycznych zwyczajów.
Zwiedzanie o tej porze bardzo by mi się podobało, bo upały ciężko znoszę…

Ultra

Jak zwykle u Ciebie, Hegemonie, ciekawie, niebanalnie, ponieważ lubisz wyjątkowe i nieoklepane miejsca do zwiedzania i podziwiania. Bravo, TY!
Zasyłam serdeczności

Marcin

Deportivo La Coruna 🙂 zawsze podobała mi się ta nazwa klubu piłkarskiego. Nie tak porywająca jak Osasuna Pampeluna, ale jednak 🙂