Trzy razy Skierniewice i okolice

Wokół Łodzi, co ci szkodzi, odcinek 6/24

Przez lata Skierniewice kojarzyły mi się wyłącznie z ładnym budynkiem stacji kolejowej oraz opowieścią znajomych o ich nocnym powrocie koleją gdzieś z południa Polski. W Częstochowie do ich przedziału dosiadła się starsza kobieta. Postawiła ciężkie siaty pod nogami, poprosiła aby obudzić ją w Skierniewicach i nie czekając na odpowiedź natychmiast zasnęła. Niestety, nie drzemała spokojnie, tylko na każdej stacji budziła się nagle, łapała za siaty i zrywała na równe nogi z okrzykiem:

– Skierniewice?!?!

Podróż z krzyczącą kobietą, była na tyle traumatyczna, że znajomi przegapili Koluszki, gdzie mieli przesiąść się na pociąg do Łodzi i wysiedli dopiero w… Skierniewicach.

dworzec Skierniewice
Dworzec kolejowy w Skierniewicach – jeden z najładniejszych w województwie łódzkim

Nie wszystkie drogi prowadzą do Skierniewic

Chociaż od lat miałem ambicje, aby dobrze poznać województwo łódzkie i dotarłem niemal w każdy jego zakątek, to zwiedzanie Skierniewic odkładałem z roku na rok. Aż wreszcie, gdy podjąłem decyzję, aby tam pojechać, to zrobiłem to trzykrotnie w odstępie niecałych trzech miesięcy.

Skierniewice i okolice na rowerze

Pomiędzy Skierniewicami, a Łowiczem rozciąga się Puszcza Bolimowska. Określenie „puszcza” wynika z tradycji, a nie ze stanu faktycznego. Drzewostan pochodzi z nasadzeń, na dodatek w ostatnich latach został mocno przetrzebiony na potrzeby budowy dróg szybkiego ruchu oraz autostrady A2. Jednak nadal jest to rozległy kompleks leśny świetnie nadający się na wycieczki piesze, konne oraz rowerowe. Okazja poznania puszczy z wysokości siodełka rowerowego pojawiła się dość niespodziewanie…

Skierniewice i okolice
Skierniewice i okolice. Na rowerach w Puszczy Bolimowskiej

Przez przypadek odkryłem, że Łódzki Urząd Marszałkowski wraz z Łódzką Koleją Aglomeracyją (ŁKA) organizują cykl wycieczek pod nazwą „Pociągiem w łódzkie”. Za darmo, w towarzystwie przewodników wyśmienicie znających teren, w miesiącach wakacyjnych można poznać najciekawsze zakątki województwa. Oczywiście, jeżeli skądś wygrzebie się informacje, ponieważ powszechnie dostępne nie są.

Piękna inicjatywa, niestety z lekka popsuta przez przedstawicieli organizatora – opryskliwych, pokrzykujący na uczestników niczym na smarkaczy, czy niegrzecznie wypraszający ludzi z miejsc w pociągu.

Wycieczkę po Puszczy Bolimowskiej najlepiej rozpocząć na stacji kolejowej Skierniewice Rawka. Po wyjęciu rowerów z pociągu wystarczy kilkakrotnie nacisnąć mocniej na pedały i już jesteśmy w lasach, po których jeździ się naprawdę przyjemnie – dobrze oznaczone dukty, drogi twarde, niewiele odcinków piaszczystych, teren płaski.Bolimowski Park Krajobrazowy

Puszcza odegrała smutną rolę w historii I wojny światowej. Na przełomie 1914 i 15 roku w tym miejscu ustalił się front niemiecko-rosyjski. Dowództwo niemieckie nie mogąc przełamać oporu carskiej armii zdecydowało się na atak gazowy. Pomiędzy majem a lipcem 1915 roku trzykrotnie użyto butli z chlorem. Mimo ogromnych strat rosyjscy żołnierze utrzymali pozycje, a ostatni atak gazowy obrócił się przeciwko nacierającym – nagła zmiana wiatru przeniosła opary trującego chloru nad pozycje niemieckie. Podobno pomysłodawca użycia broni chemicznej profesor Fritz Haber osobiście wizytował pobojowisko i robił notatki do dalszych badań. Co ciekawe Haber został za swoje prace w 1919 roku uhonorowany Nagrodą Nobla!

Nie wiadomo ile ludzi tak naprawdę zginęło na odcinku frontu przebiegającym przez Puszczę Bolimowską, ale przypuszcza się, że nawet 70 tysięcy osób. Dla porównania, współczesne Skierniewice są miastem niespełna 50 tysięcznym. Nic dziwnego, że na skraju i w obrębie puszczy znajduje się tak wiele cmentarzy. Na największym mieszczącym się w pobliżu miejscowości Joachimów-Mogiły pochowani zostali niemieccy żołnierze polegli w I i II wojnie światowej.

Joachimów Mogiły
Fragment cmentarza Joachimów Mogiły

Na szczęście Puszcza Bolimowska wyróżnia się nie tylko przerażającą historią, ale i piękną przyrodą, w szczególności unikalnym rezerwatem rzeki Rawki…

Skierniewice i okolice w kajaku

Rawka jest wyjątkową rzeką, która w całym swoim biegu została objęta ochroną rezerwatową. Zachowała naturalne piękno lecz nie jest zbyt łatwym szlakiem kajakowym – pełno tu zwalonych drzew, podwodnych korzeni czy żeremi bobrowych. Bliskie położenie względem Warszawy i Łodzi przyciąga licznych amatorów kajakarstwa. Zbyt licznych. Dlatego lepiej nie planować spływu Rawką w okresie wakacji czy długich weekendów.

Spływ kajakowy na Rawce
Spływ kajakowy na Rawce obfituje w takie przeszkody

Centrum ruchu turystycznego stanowi ośrodek „Sosenka”. Nie jest to jedyna wypożyczalnia kajaków na szlaku Rawki, ale najdogodniejsza. W „Sosence” można zacząć lub zakończyć spływ, można też przenocować (zarówno w domkach, jak i pod namiotami).

Nasz dwudniowy spływ zainaugurowaliśmy spotkaniem na stacji Skierniewice Rawka, a kajaki zwodowaliśmy w „Sosence”. Na nocleg stanęliśmy w pobliżu zalewu pod Bolimowem. Mieliśmy dużo szczęścia, poza nami nikogo więcej nie było, ponieważ wszyscy napotkani po drodze spływowicze zakończyli swoje kajakowanie w sobotę. Niedzielę spędziliśmy tylko w towarzystwie przyrody.

rzeka Rawka
Skierniewice i okolice na kajaku. Nie tylko przyrodnicze przeszkody spotyka się na szlaku

Skierniewice po raz trzeci – warzywa i owoce

Miasto omijała wielka historia. Najlepszy okres w dziejach Skierniewic przypada na wiek XVIII dzięki prymasom Polski, którzy mieli tutaj swoją główną siedzibę oraz na wiek XIX dzięki carom rosyjskim, którzy w Skierniewicach często bywali. Po prymasach pozostał pałac wraz z 40 hektarowym parkiem i klasycystyczną bramą, a po carach neogotycki dworzec kolejowy (władcy imperium nie mogli wysiadać z pociągu na byle jakiej stacyjce!). Niezbyt wiele, jak na potrzeby turysty.

Skierniewice
Brama parkowa w Skierniewicach

Jeżeli jakieś miasto wydaje się niedostatecznie ciekawe, aby zmobilizować się do podróży, wtedy najlepiej pojechać tam w czasie lokalnego święta. W Skierniewicach takim magnesem przyciągającym tłumy jest organizowane w połowie września Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, związane z prężnie działającym Instytutem Sadownictwa założonym po II wojnie światowej przez profesora Szczepana Pieniążka. Jeżeli dzisiaj w twoim menu zagościły jabłka, papryka czy pomidory, to istnieje duża szansa, że odmiana, która znalazła się na talerzu, została wyhodowana dzięki badaniom prowadzonym przez Instytut.

targ
Targ w Skierniewicach stanowił okazję do zakupienia wyjątkowych warzyw i owoców

Do Skierniewic wybraliśmy się w sobotę, aby zobaczyć barwną paradę, główny punkt obchodów Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Ze względu na promocję wybraliśmy pociąg ŁKA. Płaciło się tylko w jedną stronę, wracało za darmo, jeżeli w Skierniewicach pamiętało się o tym, aby podstemplować bilety.

Na miejscu byliśmy na tyle wcześnie, że mieliśmy wystarczającą ilość czasu aby powłóczyć się po mieście, które tego dnia zamieniło się w ogromne targowisko. Dominowała żywność, ale kupić można było niemal wszystko – od wyrobów z wikliny po starocie. Sprzedawcy nadzwyczaj życzliwi, widząc człowieka z aparatem z uśmiechem wołali:

– Grażynka, Grażynka, a weź że się no odwróć, bo pan będzie nas fotografował!

Starczyło czasu i na zakupy, i na zwiedzanie. Dawny pałac Prymasowski, obecnie siedziba Instytutu, obstawiony był straganami i ekipami telewizyjnymi czekającymi na rozpoczęcie oficjalnych uroczystości. Szybko uciekliśmy do rozległego parku, gdzie nikt oprócz kaczek nam nie towarzyszył. Na koniec trafiliśmy pod bramę parkową, gdzie grupa rekonstrukcyjna w mundurach i z wyposażeniem z 1939 roku przeprowadzała ostatnie ćwiczenia przed pokazem.

Pałac Prymasowski w skierniewicach
Pałac Prymasowski w Skierniewicach

Prawdziwy ścisk zaczął się, gdy ruszyła wielka parada. Ponad głowami stojących przede mną ludzi obserwowałem przedstawicieli szkół, organizacji oraz gmin z powiatu skierniewickiego ciągnących w barwnym pochodzie. Widać, że przygotowania do imprezy wymagały dużo pomysłowości oraz zajęły mnóstwo czasu. Obserwowaliśmy przechodzących obok nas przez prawie dwie godziny, a i tak nie doczekaliśmy końca, nasze żołądki domagały się posiłku.

Skierniewice
Parada była niezwykle kolorowa

Ostatnim punktem wyprawy była lokomotywownia. Wejście, z okazji święta za darmo. Sam obiekt budzi mieszane uczucia. Z jednej strony wielkie zaangażowanie, pasja oraz wiedza wolontariuszy, którzy zajmowali się uczestnikami, z drugiej naprawdę niewiele eksponatów oraz ogólnie kiepski ich stan – rdza dobrała się zarówno do lokomotyw, jak i wagonów. Jednak, dzieci, które przybyły z rodzicami na miejsce, wydawały się być zachwycone.

Parowozownia Skierniewice
Parowozownia Skierniewice

Skierniewice i okolice – podsumowanie

Same Skierniewice nie dostarczają turyście zbyt wiele atrakcji, jednak w połączeniu ze Świętem Warzyw i Owoców są opcją wartą rozważenia. Stanowią też świetną bazę wypadową w lasy puszczy Bolimowskiej i rezerwatu rzeki Rawki. Wizytę w Skierniewicach można połączyć też ze zwiedzaniem innych miejscowości, chociażby Żyrardowa, ciekawego poprzemysłowego miasta leżącego już w województwie Mazowieckim.

Święto Warzyw, Kwiatów i Owoców
Parada – Święto Warzyw, Kwiatów i Owoców

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o atrakcjach województwa łódzkiego, szukaj wpisów z podtytułem „Wokół Łodzi, co ci szkodzi”. Poprzedni był o Wieluniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
46 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Matka na Szczycie

Nigdy nie byłam, ani w Skierniewicach, ani w ich okolicach 😉

oto ja

Niby nie daleko od Śląska ale jakoś nigdy się nie złożyło aby odwiedzić tereny, które opisałeś. A Twój tekst to jak oferta turystyczna na najwyższym poziomie wyczerpująca i zachęcająca. Dziękuję za świetną wycieczkę i pozostaję w nadziei, że może kiedyś tam dotrę (najlepiej w czasie opisywanej przez Ciebie imprezy.
Pozdrawiam 😉

wojtek

Kompletnie nie znam Środkowej Polski i zawsze wydawało mi się, że to taka smutna, mazowiecka nuda (za przeproszeniem oczywiście:))). Okazuje się jednak, że wszędzie można znaleźć coś ciekawego, jak się wie, jak szukać. PS. Inicjatywa zacna. Zastanawiam się tylko, dlaczego tajna:)

wojtek

Szkoda. Może włodarze Łodzi powinni wziąć przykład z naszych. Olsztyński Ratusz, jak już coś zorganizuje (a organizuje nad podziw dużo), to wie o tym każdy w województwie, a nie wykluczam, że i w Centralnej Afryce jakieś słuchy też chodzą :)))

jotka

Jak zwykle ciekawie i bogato w szczegóły. Masz rację, niektóre miejsca ożywają dopiero w trakcie festynów. Niegdyś Skierniewice kojarzyły mi się z sadami i pysznymi jabłkami, nie wiem czy jest tak nadal?
Z powodów , o których piszesz (organizatorzy) unikam masowych wyjazdów.

Anna

Skierniewice kojarzę właśnie z owocami i Instytutem, ale jakoś nie trafiłam tam nigdy – przeurocze te maszerujące dynie:):)

madamme

Skierniewice mi się kojarzą z jakąś bajką z dzieciństwa, tylko nie mogę zlokalizować ani tytułu, ani autora. Fajnie było się dowiedzieć czegoś więcej o tej miejscowosci 🙂

burz

Skierniewice występują na przykład w wierszu Brzechwy „Siedmiomilowe buty”

burz

Fakt 😉

Telefoniczne Wyprawy

Nigdy nie byłam na spływie kajakowym, jedynie zaliczyłam spływ pontonem (Bardo), ale coraz częściej kajaki pojawiają się na mojej drodze. Chyba czas spróbować:)

parrafraza

Ciekawa okolica, warta odwiedzenia 🙂 Szczególnie nęci mnie puszcza Bolimowska.

agnieszka wieczorek

W tych okolicach mnie jeszcze nie było. Co do świąt i festynów to się zgadzam, że czasem najlepiej odwiedzić niektóre miejsca właśnie w tych dniach. Najfajniej jest gdy powstają takie okolicznościowe przewodniki, bo można się wówczas dowiedzieć o ciekawych miejscach, o których normalnie się nie słyszy. No i dużą ilość obiektów można wtedy zwiedzić za darmo lub za drobną opłatą 🙂

Maciej

Należe do turystów co to im kawałek kamienia z inskrypcją do szczęścia wystarcza.. W okolice się wybieram, wabiony cmentarzami z i Wojny (tanatoturystyka na to wołają), ciut odemnie daleko, ale liczę że uda się kiedyś zrobić kilkudniową objazdówkę na rowerach.
Tych kajaków to szczerze zazdroszczę..
pozdrawam
Maciej.

Ultra

Proszę, piękne są Skierniewice, warto odwiedzićI miasto, i okolice.
Zasyłam serdeczności

czarny.pieprz

Skierniewice przyjemnie mnie zaskoczyły:-)

Dawid

Tyle ciekawych miejsc na świecie, a tak mało czasu na podróżowanie. I jak tu żyć?

WolnymKrokiem

Coś mi mówią Skierniewice, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć za bardzo co. Podoba mi się taka inicjatywa, że wycieczka razem z przewodnikiem – zawsze to lepiej, niż samemu pochodzić, bo wtedy nie zawsze wiadomo, na co zwrócić uwagę. A przewodnicy mogą też często powiedzieć jakieś ciekawostki.

Clara

Nie byłam w Skierniewicach.ale mam tam znajomego nie opowiadał tak ciekawie jak Ty o tych okolicach. Miło poznać punkt widzenia kogoś kto tam na co dzień nie mieszka

Magda

Parady są świetne, pokazują siłę lokalnego ducha! Jak byłam mała i mama czytała mi wiersz „Dwie krawcowe” Jana Brzechwy, to wyobrażałam sobie, że to jedyne miasto, gdzie można spotkać panny z kropkami na spódnicach 😉 (i w sumie nadal tak myślę, prawda to?)

Marina_green77

Skierniewice to dobrze znane mi miasto 🙂 a na Święto Kwiatów Warzyw i Owoców przybywam co roku:)

Marina_green77

Skierniewice to bliskie mi miasto:) a Święto Kwiatów Warzyw i Owoców to świetna zabawa, można poznać regionalne potrawy, nabyć nową roślinkę i załapać się na jakiś dobry koncert:)

Ewa i Krzysztof

Tekst przeczytaliśmy w drodze do… Skierniewic. Czas podróży pociągiem minął niepostrzeżenie. Za chwilę wskakujemy na rowery i pedałujemy do Łodzi. Zwiedzanie miasta innym razem.

łukasz

Fajne to święto kwiatów owoców i warzyw ale z roku na rok coraz mniej kwiatów i owoców a więcej piwa, kiełbasy i grilla

łukasz

Niestety ale Władze Skierniewic same chyba nie mają pomysłu na to