Piotrków Trybunalski – co warto zobaczyć?

„Wokół Łodzi, co ci szkodzi” cz. 11/24

Dwa zamki, kilka zabytkowych kościołów, pozostałości murów obronnych, średniowieczny układ miejski, to jest najkrótsza odpowiedź na pytanie – „Piotrków Trybunalski? A co warto tam zobaczyć?” Wymieniłem tylko kilka najważniejszych piotrkowskich zabytków, bo jest ich znacznie, znacznie więcej.

Piotrków Trybunalski? A co tam warto zobaczyć?
Piotrków Trybunalski – co warto zobaczyć? Koniecznie stare miasto, które chyba każdemu się spodoba

Piotrków Trybunalski – niewykorzystana szansa

Niewiele polskich miast posiada więcej zabytków niż Piotrków. Również w najbliższej okolicy nie można narzekać na brak atrakcji. Komunikacyjnie świetnie położony pomiędzy Warszawą, a Krakowem. Bezproblemowo można dojechać zarówno pociągiem, jak i samochodem autostradą A1. Miasto posiada wszelkie atuty, aby przyciągnąć tłumy turystów, ale na atutach się kończy, bo tłumów nie widać.

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim
Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Piotrków przespał pierwsze 20 lat po obaleniu komunizmu. Gdy inne miasta się modernizowały, piękniały, starówka piotrkowska bardziej straszyła, niż zachwycała. Piotrków posiada potencjał porównywalny z Lublinem. Oba miasta startowały z podobnego poziomu zaniedbania. Obecnie w Lublinie na starówce knajpka prosperuje obok knajpki, a przez tłumy ludzi niekiedy trudno się przecisnąć. Natomiast w Piotrkowie, ani za dużo knajp, ani zbyt wielu turystów.

Piotrków Trybunalski. Kamienica na Starym Mieście
Piotrków Trybunalski. Kamienica na Starym Mieście

Na szczęście od kilku lat Piotrków wyraźnie pięknieje, a zmiany na lepsze widać gołym okiem. Dlatego chciałbym przekonać was do zaplanowania wizyty w tym ciekawym mieście i poszukania na własną rękę odpowiedzi na pytanie – Piotrków Trybunalski? A co warto tam zobaczyć?

Dlaczego Piotrków jest Trybunalski ?
Piotrków jest kolebką polskiego parlamentaryzmu. Zanim Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę królewską z Krakowa do Warszawy, w Piotrkowie zbierał się sejm, tutaj wybierano królów. Przez ponad 200 lat Piotrków był też siedzibą Trybunału, najwyższego sądu w Koronie, stąd nazwa Trybunalski. Sąd trybunalski obradował w nieistniejącym już dziś ratuszu.

Zamek królewski w Piotrkowie

W Piotrkowie po raz pierwszy znalazłem się, jako małe dziecko. Pojechałem tam z mamą, skuszony możliwością zobaczeniu zamku. Spodziewałem się murów, blanków, baszt i mostu zwodzonego. To co zobaczyłem na miejscu bardzo mnie rozczarowało… Szczerze mówiąc piotrkowski zamek nadal mnie nie zachwyca, bo kto to widział, żeby twierdza wyglądała jak zwykła kamienica?

Zamek został wybudowany dla króla Zygmunta Starego przez znanego budowniczego Benedykta Sandomierzanina i zyskał modną w owym czasie postać wieży. Ponieważ budowla nigdy nie posiadała walorów obronnych, powinna zwać się pałacem, ale utarła się nazwa „zamek”. Obecnie w środku mieści się interesujące muzeum.

Zamek królewski w Piotrkowie
Zamek królewski w Piotrkowie – jego widok, gdy byłem dzieckiem, bardzo mnie rozczarował…

Jest jeszcze jeden zamek w Piotrkowie

Mało kto o nim słyszał. Niewielu zwiedzających tam dociera, ponieważ znajduje się w pewnym oddaleniu od zespołu staromiejskiego. Zresztą niełatwo do niego trafić, gdyż nigdzie nie znajdziemy żadnej tablicy informacyjnej. Zlokalizowany jest w pobliżu jednej z dróg wlotowych do Piotrkowa (droga krajowa nr 91) i dlatego proponuję aby od niego zacząć zwiedzanie miasta lub na nim je zakończyć.

Pałac w Bykach (Piotrków Trybunalski)
Pałac w Bykach. Renesansowa brama

Zamek powstał w dawnej miejscowości Byki, która obecnie jest jednym z osiedli Piotrkowa. I w tym wypadku należy raczej mówić o pałacu, a nie o budowli obronnej, jaką jest zamek. Późnorenesansowa rezydencja szczególnie korzystnie prezentuje się od strony dawnego parku. Obchodząc pałac dookoła warto zwrócić uwagę na piękne renesansowe portale. We wnętrzach swoją siedzibę ma Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, więc nie ma sensu zaglądać do środka.

Pałac w Bykach (Piotrków Trybunalski)
Pałac w Bykach (Piotrków Trybunalski) – turyści zazwyczaj o nim nie wiedzą

Piotrków Trybunalski – co warto zobaczyć? Na pewno stare miasto.

Wąskie uliczki, grube mury kamienic, tajemnicze podwórka – dobrzej jest powłóczyć się po starym Piotrkowie bez żadnego celu i planu, a potem usiąść na rynku w jednym z tamtejszych lokali. Jeżeli jednak do zwiedzania potrzebujesz celu, to spróbuj odszukać kamienicę, w której, jak głosi legenda, królowa Bona ukrywała swoje skarby. Może i tobie uda się coś znaleźć? Osoby religijne powinny wstąpić do kościoła św. Franciszka Ksawerego, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Trybunalskiej, który zawsze towarzyszył obradom trybunałów koronnych. W samym kościele duże wrażenie robią barokowe polichromie.

Rynek w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrków Trybunalski – co warto zobaczyć? Na pewno stary rynek

Z piotrkowskich licznych świątyń przyciąga uwagę gotycki kościół farny św. Jakuba, a szczególnie jego masywna, ceglana wieża, w której podobno ukrywał się kiedyś Władysław Łokietek.

Na koniec warto wyjść poza obręb Starego Miasta i przyjrzeć się resztkom obwarowań miejskich dobrze zachowanych w murach zabudowań klasztoru ss. Dominikanek.

Piotrków Trybunalski.
Piotrków Trybunalski. Zachowany fragment murów miejskich

Spacer ulicą Słowackiego

Ulica Słowackiego stanowi jakby przedłużenie Starego Miasta. Prowadzi w kierunku zabytkowego dworca kolejowego. Jest to jedno z ładniejszych miejsc w Piotrkowie. Przy ulicy Słowackiego mieści się piotrkowska cerkiew – niedawno odnowiona i błyszcząca, jak to cerkwie mają we zwyczaju, ciekawy gmach sądu oraz wieża ciśnień, a także niewielki park.

Piotrków Trybunalski - gmach sądu
Piotrków Trybunalski – gmach sądu

Wspomnienie o piotrkowskich Żydach

Pierwsze getto na ziemiach polskich hitlerowcy utworzyli właśnie w Piotrkowie. Jednak zadziwiająco wiele zabytków żydowskich przetrwało wojnę. Jednym z nich jest reprezentacyjny budynek XVIII-wiecznej Wielkiej Synagogi, w której obecnie mieści się biblioteka. Małej Synagogi, wzniesionej tuż obok, można nie zauważyć, ponieważ obiekt niczym szczególnym się nie wyróżnia. U zbiegu ulic Krętej i Spacerowej przetrwał cmentarz żydowski. Najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVIII w.

Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim
Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim

Piotrków filmowy, Piotrków dla miłośników piwa

Piotrków stawia obecnie na dwa szlaki tematyczne – filmowy i piwny. Ten pierwszy kompletnie mnie nie interesuje, ponieważ uważam, że polskie kino od wielu lat utrzymuje stały, żenująco niski poziom. Mojej opinii nie zmieniają pojawiające się od czasu do czasu wartościowe produkcje, takie jak Vabank, również kręcony w Piotrkowie.

Tutaj kręcono Vabank. Piotrków Trybunalski
Tutaj kręcono Vabank

Natomiast moją niekłamaną ciekawość wzbudził szlak piwny. Bardzo kibicuję rozwojowi piwa rzemieślniczego w Polsce (to co produkują duże koncerny faktycznie nie jest piwem), a Piotrków tradycje piwowarskie ma niemałe. W XVI w. 10% ludności stałej zajmowało się browarnictwem. Co ciekawe piwo pszeniczne bardziej ceniono niż jęczmienne (w innych częściach kraju było dokładnie na odwrót). Po absolutnej dominacji koncernów, tradycja piwa rzemieślniczego odradza się też i w Piotrkowie. Niestety, nie bardzo mogłem zakosztować piwnych atrakcji, ponieważ przyjechałem własnym samochodem. Mam nadzieję nadrobić braki podczas jednej z piotrkowskich imprez Biesiady Trybunalskiej lub OlbrachtFest. Wtedy na pewno zostawię auto pod domem i przyjadę pociągiem

Jeżeli podoba ci się mój styl pisania, znajdujesz na moim blogu inspiracje do podróży, to może postawisz mi kawę, która zmotywuje mnie do bardziej intensywnej pracy? Jeżeli jesteś na tak, to kliknij w zielony przycisk poniżej, będę ci bardzo wdzięczny 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co w okolicy Piotrkowa?

Opactwo cystersów w Sulejowie
Opactwo cystersów w Sulejowie

Nie tylko sam Piotrków, ale też jego najbliższe okolice mają dużo do zaoferowania. Przede wszystkim wielką atrakcją jest Zalew Sulejowski oraz rzeka Pilica. Wokół nie brakuje dużej ilości lasów, co na pewno ucieszy grzybiarzy. Największe atrakcje kultury materialnej, to zabytkowy zespół klasztorny cystersów w Sulejowie oraz późnobarokowy pałac w Wolborzu, będący niegdyś rezydencją biskupów Kujawskich. Więcej o atrakcjach z okolic Piotrkowa napiszę w osobnym artykule.

Wolbórz pałac
Pałac w Wolborzu

Piotrków Trybunalski – co warto zobaczyć? – podsumowanie

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Piotrkowa? Pół dnia niby wystarczy, ale będzie to bardziej bieg wśród zabytków, niż przyjemny spacer. Dlatego lepiej zarezerwować sobie cały weekend i jeden dzień przeznaczyć na miasto, drugi na eksplorację okolic.

 Wokół Łodzi, co ci szkodzi
Do tej pory w cyklu pojawiły się artykuły dotyczące opowiadające o:
– atrakcjach miasta Wielunia,
ciekawostkach okolic Przedborza,
mieście z samolotem, czyli o Wieruszowie
tym co można zobaczyć w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego.
jednym z najstarszych miast w województwie, czyli Sieradzu i wycieczce do Warty
mieście w którym nadal jest żywa tradycja ludowa, czyli Łowiczu, a także zwiedzaniu jego najbliższych okolic, z Pałacem w Nieborowie i ogrodach Arkadii,
świętem owoców i warzyw w Skierniewicach,
– zamkiem książąt mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Pisałem też o parkach krajobrazowych – międzyrzeczu Warty i Widawki oraz o Wzniesieniach Łódzkich
Wspieraj Autora na Patronite
Jedno z Piotrkowskich podwórek
Jedno z Piotrkowskich podwórek (w remoncie)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Frytka

I ani słowa o przewodniku, ehhh….

Frytka

To teraz zapraszam bez samochodu, słowo się rzekło 🙂

Er Zwar

No, oczywiście! Mię nie trzeba do Piotrkowa zachęcać. Nawet w Bykach byłem 😉
Trafne porównanie z Lublinem – klasztor oparty o mury miejskie ma w sobie coś nieodoarcie lubelskiego…

Er Zwar

Lublin jest wciąż miastem wojewódzkim, co podobno ma znaczenie niebagatelne, zwłaszcza dla przyswajania funduszy…

PS Benedykt z Sandomierza, nie Bernard. 🙂

Stokrotka

Z nieba mi spadłeś z tym Piotrkowem Trybunalskim…
Już dawno tam chciałam pojechać.
To sobie obiecuję że w tym Nowym Roku napewno.

Maciej

Czuję się zachęcony. W sumie to w Piotrkowie byliśmy… Przejazdem… Marzenka zobaczyła zamek, stwierdziła że „na kolana nie rzuca”, kupiliśmy widokówkę i posłali do siebie… Ot tyle zwiedzania. Słabo, trzeba nadrobić.

PrzemoTeam

Aż dziw bierze, że do tej pory nie odwiedziłem zamku Byki. Ale Piotrków ze swoją historią wart jest odwiedzenia. W okolicy dodałbym jeszcze kilka miejsc wartych odwiedzenia.

ikroopka

Byłam 10 czy 11 lat temu, strasznie ten czas leci! I pamietam, że się zachwyciłam, czemu oczywiście dałam wyraz na starym blogu (wpisy z marca 2019) 😊

Jadwiga Piotrowicz

Jestem w Piotrkowie pierwszy dzień i dzisiaj był tylko spacer, żeby zorientować się w topografii miasta. Jutro eksportujemy Piotrków na rowerach. Podobają mi się podwórka z niesamowitą zielenią, która aż wylewa się z nich i pnie wysoko. To pocieszające przy ogólnej tendencji kamieniowania miast.

jotka

Bardzo ciekawe rzeczy można tam spotkać. Może trochę przypomina z tym opóźnieniem Koło, bo tam tez parę ciekawych rzeczy, a turystów mało, bo i zjeść nie ma gdzie i w ciekawe miejsca trudno trafić…
Dobrego roku, Hegemonie:-)

wojtek

Dzięki Tobie poznaję Polskę, gdyż na osobiste wyprawy kompletnie nie mam czasu. Mam wrażenie, że nie tylko Piotrków przespał swoje minuty. Na tzw. Zachodzie sprzedadzą Ci każdy, nawet najbardziej lichy zabyteczek (np. taką wieżę w Pizie), a u nas chowa się je głęboko.

wojtek

Takie słowiańskie geny:(

wojtek

Kłaniają się Austro-Węgry!

Monia

Daj znać, kiedy będziesz potrzebować przewodnika po Krakowie i okolicach 😉

Marharetta

jak będę gdzieś po drodze, to na pewno odwiedzę Piotrków 🙂

Renata

Myślałeś aby wydać przewodnik po łódzkim?Po Polsce? Po świecie? Uważam, że Twoja wiedza i sposób w jaki to opisujesz, plus fotografie w 100% nadają się na stworzenie przewodnika, zwłaszcza takiego, który ukazuje piękno takim jakim jest a szczególnie to o którym nie przeczyta się w innych, no bo nie nadaje się na tzw. „wizytówkę kraju czy miasta”. Nie czytam Cię od dzisiaj, więc wiem co piszę 🙂
Pozdrawiam.

Maks

Nigdy nie byłem w Piotrkowie. Fajnie, że opisujesz na swoim blogu miejscowości, które nie są zbyt znane w Polsce, a które na pewno warto zwiedzić. Kilka z nich chciałbym odwiedzić w bliższej albo dalszej przyszłości 🙂

ariadna

Niektóre ujęcia miasta odstraszały. Na szczęście znalazło się też mnóstwo innych, dzięki którym można by się zainteresować tym miastem 🙂
Pomyślności w Nowym Roku, Hegemonie 🙂

elasz

Hej, dodaję do ulubionych

Maria

Hegemonie, dziękuję, jeżdżę po świecie, bo tak los pokierował, a Polskę poznaję dzięki Tobie. Lublin widziałam, zauroczył mnie, a teraz znane tylko ze słyszenia miasto nabrało kształtów i wzbudziło ciekawość. Fajnie by było, żeby nabrał blasku. Pozdrawiam:)