Czeskie skalne miasta – odkrywam największe atrakcje Kokorinsko

Regionów, gdzie dominują skały o fantazyjnych kształtach, w Czechach nie brakuje. Niektóre są w Polsce niezwykle popularne, jak Adrspach, czy Czeski Raj, inne zupełnie nieznane. O Kokořínsko pewnie nigdy bym się nie dowiedział, gdybym nie przeczytał artykułu na blogu Złotaproporcja. Zainspirowany wiedziałem, że muszę zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Największe atrakcje Kokorinsko
Szlaki CHKO Kokořínsko są atrakcyjne, ale ostre podejścia i strome zejście mogą porządnie zmęczyć…

Marzenie udało się spełnić w ciągu niecałego roku. Pewnego ciepłego wrześniowego dnia, wyruszyłem z Łodzi wraz z moim kolegą Łysym, na wyprawę do Czech, aby odkrywać największe atrakcje Kokorinsko. Pięćsetkilometrowa trasa była pewnym wyzwaniem, ze względu na awarię auta, jednak szczęśliwie dotarliśmy na miejsce.

Kokořínsko – podstawowe informacje

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Kokořínsko – Máchův kraj, leży w Środkowych Czechach, około 40 kilometrów na północ od Pragi. W skład parku krajobrazowego wchodzą dwie oddzielne części: Kokořínsko oraz Máchův kraj. Zwiedziłem tylko tę pierwszą, na drugą absolutnie nie starczyło czasu.

Przed wyjazdem przeczesałem dokładnie internet, aby zorientować się, jakie atrakcje Kokorinsko w pierwszym rzędzie powinienem zobaczyć. Łatwo nie było, region nie dorobił się nawet wpisu w polskiej Wikipedii.

Kokorinsko Prolezovačky
Skały w rejonie Kokorinsko są zazwyczaj ukryte w lesie

Centrum regionu Kokořínska jest niewielkie miasto Mělník, gdzie w Informacji Turystycznej, która czynna jest 7 dni w tygodniu (!) nabyłem rewelacyjną mapę. Wiem, jestem dinozaurem, ale bez papierowej mapy, którą wygodnie można rozłożyć na stole, trudno mi zaplanować wycieczkę.

Jeżeli zainteresował cię Park Krajobrazowy Kokorinsko, to możesz przeczytać o innych atrakcjach, takich jak: skalne rzeźby, skalne domy, czy zabytkowe wsie w innym artykule na blogu. Zachęcam też do zatrzymania się w miejscowości Melnik.

Największe atrakcje Kokorinsko – Cinbulkova Stezka

Gdy zapytałem, przemiłą dziewczynę z Informacji Turystycznej, co przede wszystkim trzeba zwiedzić, bez wahania wskazała na Cinbulkovą Stezkę. Szlak, prowadzący wśród ukrytych w lesie ciekawie ukształtowanych piaskowcowych skał, zaczyna się i kończy w miejscowości Mšeno. Ścieżce patronuje społecznik i nauczyciel Josef Bedrich Cinbulka, który już na początku XX w. starał się rozpropagować atrakcje okolic Mšena i Kokořínska. Długość szlaku, to niby tylko 9 kilometrów, ale na trasie jest kilka ostrych podejść i stromych zejść, więc przebycie całości może być męczące i wymagać dobrej kondycji. Z tego powodu skróciliśmy trasę, niezbyt wygodnie parkując auto w miejscowości Romanov na skraju nieużytku przy szosie w okolicy kaplicy św. Marii Magdaleny. Większość Czechów zostawiała samochody kawałek dalej, przy leśniczówce Na Rovinach i jest to najbardziej sensowne rozwiązanie. Stąd wszędzie jest blisko.

Grupa skalna – Prolezovačky

Pierwszą interesującą grupą skalną są Prolezovačky. Prowadzi na nie krótkie, ale mocne wyczerpujące podejście. Skały mogą być też zdradliwe podczas deszczowej pogody. Na ścieżkach nie zamontowano żadnych zabezpieczeń, więc trzeba uważać, aby nie pośliznąć się. Z drugiej strony wielu Czechów spaceruje z małymi dziećmi i psami, więc może trochę przesadzam z tym nawoływaniem do ostrożności?

Największe atrakcje Kokorinsko
Prolezovačky – pełno tu skał o fantazyjnych kształtach. Niestety, wszystkie znajdują się w lesie, więc zrobić dobre zdjęcie jest bardzo trudno

U podnóża skał znajduje się jaskinia Obraznice. W trakcie wojen (szczególnie wojny 30-letniej), służyła jako schronienie i miejsce przechowywania skarbów, głównie obrazów, aby nie dostały się one w ręce szwedzkich „łupieżników”

Od jaskini szlak prowadzi na Vyhlidkę, czyli punkt widokowy, który niestety ciut zarósł, więc można go sobie spokojnie odpuścić.

Jaskinia Obraznice
Jaskinia Obraznice. Cały rejon Kokorinska jest usiany jaskiniami, więc grotołazi powinni być zadowoleni

Największe atrakcje Kokorinsko – labirynt Bludiste (skalne miasto)

Na szlaku Cinbulkovej Stezki często przemierza się mniejsze lub większe wąwozy, ale skalne miasto Bludiste jest unikalne. Nigdy nie próbowałem przejść takiego labiryntu. Przypomina Błędne Skały w Górach Stołowych, ale jest znacznie bardziej wymagający. I niestety, dla osób z dużą nadwagą, niedostępny. Nie polecam go także ludziom cierpiącym na klaustrofobię. W labiryncie wąskie ścieżki przeplatają się ze skalnymi kominami wydrążonymi w blokach piaskowca. W wielu miejscach trzeba dobrze wciągnąć brzuch i zdjąć plecak, aby nie utknąć między skałami. Fragment trasy wymaga też użycia łańcuchów i skorzystania z klamer.

Labirynt Bludiste
Aby przejść labirynt Bludiste często trzeba porządnie wciągnąć brzuch

Průsečná skála, Żaba i Faraon

Ostatnia część Cinbulkovej Stezki jest najłatwiejsza do przejścia, pewnie dlatego spotkałem tam najwięcej turystów. Průsečná skála, to po prostu krótki i dość szeroki wąwóz wydrążony w skałach. Najlepiej ogląda się go z góry. Niedaleko znajduje się grupa skał Obří hlava a žába. Tu było najtłoczniej na całym szlaku, sporo osób zorganizowało sobie piknik pod skałami, więc cyknąłem tylko dwie fotografie i pognałem w kierunku Faraona. Na szczyt mogą dostać się jedynie wspinacze, zwykłym turystom zostaje spacer wokół skałek.

Kokořínsko park krajobrazowy
Průsečná skála najlepiej prezentuje się z góry

Wspomniałem tylko o najbardziej znanych atrakcjach na Cinbulkovej Stezce, ciekawych obiektów jest tu znacznie więcej, jak chociażby leśny amfiteatr, jednak zabrakło mi już sił i czasu, aby do nich dotrzeć.

Jeżeli interesują cię skalne miasta w Czechach, to koniecznie wybierz się do Czeskiej Szwajcarii. Jeżeli interesują cię mniej popularne miejsca, to przeczytaj o takich obiektach w zachodnich Czechach. Polecam też wycieczki na Morawy Południowe – do Mikulova i regionu Palavy oraz do Znojmo i Parku Narodowego Podyji

Kokořínský důl

Kolejny dzień zdominowała naprawa samochodu. Nie wiem ile warsztatów w Melniku objechaliśmy, zanim trafiliśmy na pana Tomka, który za 500 koron naprawił przeciekający układ wspomagania i umożliwił nam dalsze zwiedzanie rejonu Kokorinska.

Kokorinsky Dul
Tak przyozdobione płoty można zobaczyć w wielu miejsca w regionie Kokorinsko

Cieszyłem się ze sprawnego auta, lecz musiałem skrócić zaplanowaną wcześniej wycieczkę. Celem był rezerwat Kokořínský důl, a konkretnie atrakcje usytuowane wokół szosy na odcinku między Kokořínskiem, a Vojtechovem. Już sam przejazd wąską szosą biegnącą doliną wśród skał dostarczył niezapomnianych wrażeń widokowych. Człowiek chciałby się zatrzymać wszędzie, jednak nie było na to czasu. Jechałem więc dość wolno, aby z jednej strony napawać się widokami, a z drugiej nie przejechać jakiegoś rowerzysty, których na szosie było wyjątkowo dużo, większość na rowerach elektrycznych.

Największe atrakcje Kokorinsko
Jadąc szosą przez Kokořínský Důl co chwila widzi się takie domy przylepione do skał

Największe atrakcje Kokorinsko – Zamek Kokořín i okolice

Jedną z większych atrakcji doliny jest zamek Kokořín. Swoją obecną, neogotycką i trochę bajkową bryłę hrad Kokořín zawdzięcza przebudowie z początku XX w. Jeżeli interesuje cię zwiedzanie zamku, to samochód musisz zostawić na dole, na parkingu usytuowanym przy głównej szosie, który jest dość drogi (100 koron). W pobliżu parkingu jest czynna niewielka knajpka, więc można się też posilić.

hrad Kokorin
Największe atrakcje Kokorinsko, to na pewno zamek Kokorin, na który warto spojrzeć z punktów widokowych

My tylko popatrzyliśmy na zamek z dwóch punktów widokowych umiejscowionych przy wąskiej i bardzo krętej drodze prowadzącej do miejscowości Kokořín (niebieski szlak). Zamiast zwiedzania warowni wybraliśmy krótki spacer zielonym szlakiem po okolicznych skałkach, aby dotrzeć na dwa punkty widokowe. Szlak jest ładny, jednak punkty widokowe zarośnięte i niewiele z nich widać.

Kokorinsko
Zielony szlak prowadzący na punkty widokowe Kokorinska jest bardzo malowniczy

Jeżeli podoba ci się to co piszę i jak piszę, to może postawisz mi kawę? Będę ci bardzo wdzięczny. Wystarczy tylko kliknąć w zielony przycisk poniżej… Z góry dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pokličky, czyli skalne pokrywki

Kawałek dalej na północ od Kokořína znajduje się ciekawa formacja skalna zwana Mšenské pokličky lub po prostu Pokličky. Samochód zostawiamy na parkingu, za który oczywiście trzeba zapłacić, ale 10 x mniej niż w Kokořínie. Na Pokličky prowadzi niebieski szlak. Odległość jest niewielka, lecz droga pnie się ostro pod górę, w znacznej części poprowadzona po drewnianych schodach. Przechodzimy pod samymi skałami, jednak najlepszy widok na pokličky rozciąga się z pobliskiego punktu widokowego. Niestety, jak wszystko w tym rejonie, lekko zarośniętego.

Największe atrakcje Kokorinsko
Tak prezentuje się „Skalní útvar Pokličky” z punktu widokowego. Wyraźnie widać, że widok „zarasta” i niełatwo jest zrobić zdjęcie, które obejmie całość

Pokličky przypominają pokrywki (stąd nazwa) lub płaskie kapelusze przykrywające słupy skalne. Ukształtowały się w wyniku procesów wietrzenia – pokrywki są zbudowane z gruboziarnistych piaskowców, podtrzymujące je słupy z miękkich piaskowców. Ponieważ proces wietrzenie nadal trwa, pewnego dnia pokličky się zawalą. Jeżeli pójdziesz dalej kierując się znakami niebieskiego szlaku, dotrzesz do Cinbulkovej Stezki.

Poklicki, kokorinsko
Trudno przegapić ten drogowskaz, więc dojście na Pokličky nie powinno stanowić żadnego problemu

Vesnická památková zóna Jestřebice

Nie podążaliśmy niebieskim szlakiem, tylko po zejściu z Pokliček ruszyliśmy nieoznakowaną drogą do wsi Jestřebice. Chciałem zobaczyć, jak wygląda „vesnická památková zóna”. W rejonie Kokořínska ustanowiona kilka takich zabytkowych wiejskich obszarów, gdzie zachowało się dużo tradycyjnych domów.

Zabytkowe domy w rejonie Kokořínsko
Największe atrakcje Kokorinsko, to zabytkowe drewniane domy. Podobne można spotkać też w innych regionach górskich Czech

Niektóre z tych obszarów wiejskich są bardzo zadbane, o innych nie da się tego powiedzieć. Jestřebice należą do jednych z najładniejszych. Dodatkowo w środku wsi działa tradycyjny, czeski bar, którego absolutnie nie można pominąć. Zastanawia mnie, jak takie bary piwne, są w stanie się utrzymać w niewielkich miejscowościach. W Polsce byłoby to niemożliwe.

Park Krajobrazowy Kokorinsko
Gościniec Jestrebice – takie miejsca uwielbiam w Czechach

Spacerując wokół Jestřebic można natknąć się na wiele ciekawych obiektówc, jednak ze względu na późną porę zobaczyłem tylko jeden – Jestřebické pokličky. Nie są tak dobrze wyeksponowane, jak Mšenské pokličky i trzeba się do nich wspiąć naprawdę ostrym podejściem bez żadnych ułatwień typu schody, jednak warto im poświęcić trochę czasu.

Jestřebické pokličky
Jestřebické pokličky są trochę zarośnięte, ale znacznie mniej ludzi dociera w to miejsce

Do samochodu wróciliśmy zielonym szlakiem prowadzącym przez Vojtěchov, gdzie znajduje się piękna drewniana dzwonnica.

Największe atrakcje Kokorinsko – podsumowanie

Koniecznie trzeba przespacerować się doliną Kokorinską oraz wybrać na Cinbulkovą Stezke. Moim zdaniem potrzeba na to nie mniej niż dwa dni. Osobiście czułem pewien niedosyt, zabrakło mi jeszcze jednego dnia, abym poczuł, że zwiedziłem wszystko bez nadmiernego pośpiechu, który mi towarzyszył. Gdybym miał wybrać trzy najważniejsze do zobaczenia miejsca, to byłby to labirynt Bludiste, przejazd doliną Kokořínský důl wraz z wejściem na Mšenské pokličky, a także wizyta w Jestřebicach zakończona odpoczynkiem w tutejszym barze.

Największe atrakcje Kokorinsko
Vojtechov i drewniana pamiątkowa dzwonnica

Jeżeli lubisz papierowe mapy, to koniecznie kup je w Informacji Turystycznej w Melniku, jeżeli bazujesz tylko na aplikacjach w telefonie, to nieustannie polecam „mapy.cz”, przy pomocy której nie tylko zaplanujesz zwiedzanie, ale też sporo dowiesz się o najciekawszych obiektach.

park krajobrazowy Kokorinsko
Drzewa sobie całkiem dobrze radzą w tym skalistym terenie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Anna

No jak przeczytałam, że w środkowych Czechach, to już chciałam w auto wsiadać – ale jakoś ta lokalizacja blisko ode mnie nie jest, więc na razie sobie odpuszczę, chociaż wygląda bardzo interesująco. Inne skalne miasta znam, tego nie i nawet o tym nie słyszałam, więc bardzo dziękuję za ciekawe informacje, będzie jak znalazł po pandemii.

Urszula

Lubię skalne miasta, te niesamowite cuda natury, które wykonała matka-natura. Kilka ich już odwiedziłam. O tym z okolic Kokorinska (nie wiem, czy tak się odmienia) nie słyszałam, więc z zainteresowaniem przeczytałam Twoją relację. Fajne miejsca, zwłaszcza z taką architekturą.
Dzięki i pozdrawiam:)))

jotka

W opisywanych u Ciebie nie byłam, za to w Czeskiej Szwajcarii tak i każdemu polecam.

Maciej

j coś dla mnie! – już nawet widzę tam siebie z taką jedną osóbką…

Marharetta

cieszę się, że się tam wybrałeś i podzieliłeś tym tutaj 🙂 bo dzięki temu już wiem, gdzie koniecznie muszę postawić swoje stopu. zdecydowanie nie odpuszczę labirynty Bludiste i innych opisanych przez Ciebie miejsc.
szkoda tylko, ze te punkty widokowe tak zarastają, no ale na to akurat poradzić nic nie mogę, poza tym aby dotrzeć tam zanim zarosną na amen 🙂
ps. czasami trzeba wywiesić białe flagi i poddać się niemocom i niechciejstwom. bez wyrzutów sumienia. zregenerować. zwłaszcza po trudnym czasie.

Mariola

Ależ ciekawe miejsce. Gdyby nie zimny październik (i wirus) to już planowałabym wyjazd. Dzięki, że o nim napisałeś.

Pudelek

Niestety, ale bary piwne powoli, ale skutecznie, znikają z czeskiego krajobrazu. Ponoć rocznie to idzie w kilka tysięcy obiektów. Czesi znacznie chętniej niż Polacy spożywają ze znajomymi w lokalach, ale także to się trochę zmienia. Dodatkowo pandemia, lockdown, a teraz drugi lockdown dobijają te mniejsze knajpy… Szkoda.
Pozdrawiam.

Pudelek

Jak jechałem w niedzielę kilkadziesiąt km trzycyfrową drogą to liczyłem ile zobaczę po drodze knajp. Naliczyłem w wioskach ze 12, ale tylko jedną otwartą…

Patryk

Ilekroć czytam o czeskich zamkach widzę, jak one pięknie wyglądają, zupełnie jakby ząb czasu nie skruszył murów, ani żadne działania wojenne nic tam nie zniszczyły. Te zamki naprawdę przetrwały do naszych czasów w tak dobrym stanie czy są odrestaurowywane?

Marta

Skalne miasta są magiczne. Gdy pojawiłam się w takim miejscu po raz pierwszy, byłam pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyłam. Ktoś by powiedział, zwykłe skały. Raczej skały niezwykłe, te kształty, ta wielkość. A gdy do tego dodasz odrobinę wyobraźni, tylko wsiąść w auto i opuścić 4 ściany domostwa, by ponownie te cuda zobaczyć. Pozdrawiam 😉