Mostówka – piękne wrzosowisko pod Warszawą

Kwitnące wrzosowiska nieodmiennie kojarzą się z nadciągającą jesienią, są jej preludium. Można je podziwiać od połowy sierpnia do połowy września. Uwielbiam kwitnące wrzosy, może dlatego, że urodziłem się we wrześniu?

Gdzie w Polsce można znaleźć największe wrzosowiska? Pod względem powierzchni największe znajdują się w Kłominie niedaleko Bornego Sulinowo. W środkowej Polsce największe wrzosowisko można podziwiać w okolicach Wyszkowa, w pobliżu miejscowości Mostówka. Jako wielbiciel wrzosowisk musiałem się tam wybrać i na własne oczy zobaczyć.

Mostówka piękne wrzosowisko pod Warszawą
Mostówka – tu można zanurzyć się we wrzosach

Mostówka – piękne wrzosowisko pod Warszawą – podstawowe informacje

Wszyscy mówią wrzosowiska Mostówka, ale oficjalna nazwa brzmi Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Tereny te zostały objęte ochroną, jako Obszar Natura 2000. Historia wrzosowisk zaczęła się od katastrofy. W 1993 r. pożar strawił znaczne połaci lasu, a na pogorzelisku swoją ekspansję rozpoczęły wrzosy.

Obszar wrzosowiska obejmuje 400 hektarów. Dużo, ale nie wierz informacjom, że jest to największe wrzosowisko w Polsce. Największe, jak już wspominałem, znajduje się w Kłominie, w pobliżu miejscowości Borne-Sulinowo (zachodniopomorskie).

wrzos Calluna vulgaris
Wrzosy rewelacyjnie sobie radzą na piaszczystym i suchym terenie

Gdzie jeszcze na wrzosowiska?

Jedne z najpiękniejszych wrzosowisk możesz zobaczyć w Borach dolnośląskich. W osobnym artykule przeczytasz o wszystkich atrakcjach Borów Dolnośląskich

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie
Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Przy tej tablicy można zostawić samochód

Spacer po wrzosach

Samochód parkuję w pobliżu stacji kolejowej tuż obok dobrze widocznej tablicy informacyjnej. Zbieram sprzęt fotograficzny, coś do picia, bo dzień jest bardzo ciepły i ruszam wzdłuż torów kolejowych na północ. Jestem sam.

Piaszczysta ścieżka prowadzi pomiędzy kępami wrzosu i młodymi drzewami, głównie brzozami. Idę wolno i rozglądam się uważnie w poszukiwaniu dobrych kadrów zdjęciowych. Cieszę się, że nie zabrałem ze sobą roweru, to nie jest teren na wycieczki rowerowe.

Mostówka wydmy i wrzosy
Oprócz wrzosów, na pewno nie zabraknie piachów, więc z rowerem i wózkiem lepiej się tutaj nie wybierać

Wrzosu nie fotografuje się łatwo. Aby oddać jego piękno na zdjęciach, najczęściej trzeba przykucnąć, a właściwie klęknąć. Ujęcia z góry nie zachwycają, więc częściej klęczę na gruncie, niż poruszam się na nogach.

Żałuję, że na zdjęciach nie można oddać całego klimatu związanego ze spacerem po wrzosowisku – brakuje tak charakterystycznego zapachu wrzosów oraz wszechobecnego brzęczenia pszczół, os i innych zapylaczy.

Mostówka piękne wrzosowisko pod Warszawą
Piękno wrzosowisk można odbierać wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem

Mostówka – piękne wrzosowisko pod Warszawą – ile przeznaczyć czasu?

Po wrzosowisku włóczyłem się około 4 godzin. Gdybym miał godzinę więcej czasu, to też wiedziałbym co z nią zrobić. Jeżeli jednak nie jesteś maniakiem wrzosów i fotografii, to wystarczą ci maksymalnie dwie, trzy godziny, aby wystarczająco się napawać pięknem wrzosów na Mostówce i przy okazji mieć przyjemny spacer na świeżym powietrzu.

Mostówka piękne wrzosowisko pod Warszawą
Aby dobrze sfotografować wrzos należy ukucnąć, a jeszcze lepiej przyklęknąć i zrobić zdjęcie z niskiej pozycji

Jak dojechać?

Dojazd, szczególnie dla mieszkańca Warszawy, nie stwarza żadnych problemów. Ze stolicy wyruszasz drogą S 8 w kierunku na Białystok i zjeżdżasz na węźle Mostówka (ok. 40-50 km od Warszawy). Dalej podążasz prosto szosą przez las i tuż za przejazdem kolejowym w Mostówce, parkujesz po lewej stronie szosy przy tablicy informacyjnej (ulica Wrzosowa). Możesz też kawałek pojechać bitą drogą wzdłuż torów, ale nie ma to wielkiego sensu, bo wrzosowiska zaczynają się dosłownie za 300 metrów.

wrzosowisko
Najlepiej w parze z wrzosem komponują się brzozy

Można też dojechać pociągiem. Niestety, z przesiadką. Z Warszawy jedziesz do Tłuszcza i tam przesiadasz się na pociągi zmierzające w stronę Wyszkowa. Wygląda prosto, ale w rzeczywistości już tak nie jest. Pociągi w kierunku Tłuszcza odchodzą ze stacji Warszawa Wileńska, co samo w sobie, jest dość uciążliwe (szczególnie dla tych, co muszą do Warszawy dojechać). Po drugie, przesiadka w Tłuszczu stwarza ryzyko nie skomunikowania pociągów i długiego oczekiwania na połączenie.

Przez dwa lata próbowałem wybrać się do Mostówki pociągiem z Łodzi, ale ilość przesiadek skutecznie studziła mój zapał do podróży. Dopiero, gdy zdecydowałem się na samochód, zrealizowałem swoje plany.

wrzosowiska Mostówka
Mostówka – połączenie zieleni i fioletu

Mostówka – piękne wrzosowisko pod Warszawą – podsumowanie

Wrzosowiska Mostówka są niewątpliwie piękne, ale oczekiwałem czegoś więcej, stąd delikatne rozczarowanie. Teren systematycznie zarasta lasem i opowieści o tym, że wrzosowiska ciągną się aż po horyzont, są po prostu nieprawdziwe. Nie znajdziesz tu ogromnych pól wrzosowych, jak chociażby w Borach Dolnośląskich.

Jestem zadowolony, że wreszcie spełniłem swoje marzenie i wybrałem się na wrzosowiska w Mostówce, ale nie wiem, czy pojadę tam jeszcze raz. To prawie 200 kilometrów w jedną stronę, podróż jest dość męcząca. Jeżeli będę chciał fotografować wrzosy, to raczej poszukam czegoś bliżej Łodzi.

Natomiast dla Warszawiaków jest to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto na przełomie sierpnia i września.

wrzosowiska Mostówka
Ostatni rzut oka na wrzosowiska Mostówka
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
jotka

Tak rozległych wrzosowisk nigdy nie widziałam, wrażenie musi być spektakularne.
Rozczarowanie? najważniejszy jest ruch na świeżym powietrzu, a jeśli do tego jeszcze pięknie!

Nowak

Piękne wrzosowisko! Aż można się zakochać w jesieni 🙂