Mielnik w Czechach. Wino i inne atrakcje

Mielnik to dość popularna nazwa miejscowości w krajach Europy Środkowej. Najbardziej znany jest Mielnik w Bułgarii. W Polsce znajdziemy niewielkie miasteczko Mielnik położone nad Bugiem, blisko wschodniej granicy. Również Czesi posiadają swój Mielnik, a właściwie Mělník. Dlatego, aby uniknąć pomyłek najlepiej używać określenia Mielnik w Czechach.

Przyzwyczaiłem się już, że Czesie potrafią zadbać o swoje małe, zabytkowe miasteczka, widziałem już wiele takich perełek, jednak Mělník wyjątkowo mnie zauroczył. Dzisiaj chciałbym pokazać wam jego największe atrakcje – zamek, kościoły, zabytkowe domy i winnice, bo Mielnik w Czechach, to też region winiarski z długimi tradycjami. Przy okazji opowiem też o pobliskim Libechovie, gdzie można obejrzeć kilka ciekawych, lecz niestety mocno zniszczonych, zabytków. Nawet w Czechach nie każde miejsce jest zadbane…

Mielnik w Czechach
Na każdym rynku musi być fontanna. Przy fontannie królują rzeźby kobiet, najczęściej roznegliżowanych kobiet…

Mielnik w Czechach

Przyjechaliśmy tu na chwilę, by kupić mapy i zrobić parę zdjęć. Zostaliśmy na kilka dobrych godzin. A potem wracaliśmy jeszcze kilkukrotnie. Można powiedzieć, że Mělník skradł moje serce. Jeżeli jeszcze kiedyś przyjadę w rejon Kokořínsko, to na pewno będę szukał noclegu w Mielniku lub jego najbliższych okolicach.

Kokořínsko

O rejonie Kokořínsko pisałem już dwukrotnie. Pierwszy wpis dotyczył ciekawych formacji skalnych znajdujących się w pobliżu zamku Kokorin (Poklicki, wąwóz Bludiste oraz Cinibulkova stezka), drugi kamiennych rzeźb i kamiennych domów znajdujących się na chronionym obszarze Kokorin.

U zbiegu rzek

Mělník położony jest w Kraju Środkowoczeskim (Středočeský kraj), 30 kilometrów na północ od Pragi. Stare Miasto ulokowane zostało na wysokim wzniesieniu, w miejscu, gdzie Wełtawa wpada do Łaby. Warto więc zaplanować sobie podróż statkiem wycieczkowym, który dopływa do zabytkowej śluzy Hořín (Zdymadlo Hořín). Znajduje się ona na kanale Vraňany- Mělník i uznawana jest za zabytek techniki (powstała w 1905 r.). Niestety, nie starczyło mi czasu na tę wycieczkę, zbyt dużo było do zwiedzania na stałym lądzie.

Śluza Horin
Zdymadlo Hořín – czyli zabytkowa śluza

Historia Mielnika, to historia wina

Początki historii Mělníka szacuje się na drugą połowę IX wieku. Nie brakuje więc w nim zabytków niemal z każdej epoki. W Mělníku urodziła się księżna św. Ludmiła babka patrona Czech św. Wacława. Podobno to ona założyła na otaczających zamek terenach pierwszą winnicę. Jej imieniem nazwano jedno z popularniejszych czeskich win „Ludmiła”.

W historii Mielnika można też znaleźć polski akcent. Miasto zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji między innymi przez oddziały II Armii Wojska Polskiego. Stało się to 10 maja 1945 r., czyli dwa dni po kapitulacji III Rzeszy.

Mielnik w Czechach
Mielnik w Czechach najokazalej prezentuje się od strony rzeki

Zamek

Renesansowy zamek najlepiej prezentuje się od strony rzeki. Można też zwiedzać dziedziniec, wnętrza, a także dokonać degustacji tutejszego wina. Na zwiedzanie wnętrz zamkowych nie miałem ochoty, więc pokręciłem się trochę po dziecińcu, ale nie wzbudził on mojego zachwytu. Ze wszystkich zabytkowych budowli w Mielniku zamek wydaje się najmniej atrakcyjny.

Zamek w Mielniku Czechy
Renesansowy dziedziniec zamku w Mielniku

Gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła

Zupełnie odmienne wrażenie robi położony tuż obok zamku kościół. Gotycka bryła świątyni dominuje nad całym starym miastem. Budowę kościoła rozpoczęto na przełomie X i XI wieku. Warto wejść na wieżę, zwiedzić wnętrze kościoła, ale najciekawszym miejscem jest ossuarium, czyli kaplica czaszek. W niewielkim pomieszczeniu, ulokowanym w podziemiach zgromadzono szczątki 10-15 tys. osób. Wejście płatne i, niestety, nie wolno robić zdjęć

gotycki kosciol w Melniku
Nie tak łatwo jest sfotografować potężną bryłę kościoła Piotra i Pawła w Melniku

Kościół św. Ludmiły z drewnianą dzwonnicą

Dobrze jest się przespacerować do kościoła św. Ludmiły, położonego już poza ścisłym obrębem starego miasta. Legenda głosi, że świeżo ochrzczonej Ludmiły poganie nie wpuścili do miasta i musiała nocować poza murami. Na tym miejscu wzniesiono świątynię, a trawnik wokół niej podobno nawet zimą pozostaje zielony.

Obecnie, jest to niewielka barokowa świątynia, jednak największą atrakcją nie jest sam kościół, a drewniana dzwonnica kryta gontem. Została przeniesiona w pobliże kościoła na początku XX w. z wystawy etnograficznej, która miała miejsce w 1895 r.

Drewniana dzwonnica kościoła św. Ludmiły
Niewiele osób tutaj dociera, ale drewniana dzwonnica przy kościele św. Ludmiły jest warta króetkiego spaceru

Plac Míru czyli Rynek

Każde szanujące się miasto z historyczną przeszłością musi posiadać rynek (niekiedy więcej niż jeden). W Mielniku jest to plac Míru. Zajmuje dość dużą powierzchnię. Otaczają go odnowione kolorowe renesansowe i barokowe kamienice. Dominantą rynku jest ratusz z renesansowymi arkadami. Oczywiście nie mogło też zabraknąć fontanny z roznegliżowanymi kobietami.

Rynek w Melniku Plac Miru
Plac Miru – czyli rynek w Mielniku w Czechach.

Starówka i Brama Praska

Sama starówka w Mielniku jest nieduża, zaledwie kilka ulic. Mnie szczególnie do gustu przypadła ulica Świętego Wacława (Svatováclavská), która prowadzi od rynku do zamku. Znajdują się przy niej najładniejsze (moim zdaniem) kamienice, tam też wypiłem rewelacyjną kawę.

Z dawnych obwarowań niewiele zachowało się do dnia dzisiejszego, ale koniecznie trzeba obejrzeć Bramę Praską wzniesioną w XVI wieku. Tuż obok znajduje się dziwaczna rzeźba, której znaczenia nie udało mi się zinterpretować.

Brama Praska. Mielnik w Czechach
Pod wieżą z zegarem znajduje się Brama Praska

Informacja Turystyczna

Zanim zaczniemy zwiedzanie Mielnika lub wyruszymy na wycieczkę w rejon Kokořínsko, zawitajmy wpierw do Informacji Turystycznej. Mieści się tuż przy rynku i jest otwarta przez 7 dni w tygodniu! Niemal w każdym mieście, które zwiedzam, zaglądam do Informacji Turystycznej. W takich miejscach pracują mili i kompetentni ludzie, jednak, gdybym miał robić ranking najlepszych Informacji Turystycznych, to ta z Mielnika na pewno by wygrała.

Czechy – inne atrakcje

Jeżeli jesteś ciekaw, gdzie jeszcze można w Czechach atrakcyjnie spędzić czas, to przeczytaj koniecznie artykuł o wyprawie rowerowej na Morawach i pięknym regionie nazywanym Czeską Szwajcarią.

Mielnik w Czechach
Jeszcze jeden widok na stare miasto w Melniku

Liběchov

Libechov od Mělníka dzieli odległość zaledwie 7 kilometrów, ale są to diametralnie różne miejscowości. Łączy je jedynie wspólne położenie nad Łabą.

Po pierwsze Liběchov jest znacznie mniejszy, to najmniejsze miasto w Kraju Środkowoczeskim. Po drugie – Liběchov jest strasznie zaniedbany. Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków, ale wszystkie zamknięte, wszystkie zmierzające ku ruinie.

Certove Hlavy Libechov
Certove Hlavy widziane ze wzniesienia w Libechovie

Barokowy Pałac

W centrum miasta możemy zobaczyć barokowy pałac i przejść się po otaczającym go parku. Pałac pełnił niegdyś funkcję muzeum, obecnie znajduje się w prywatnych rękach. Obiektu nie można zwiedzać, budynek od dawna jest zamknięty.

Pałacowy ogród, chociaż regularnie koszony, też domaga się lepszej pielęgnacji. Oprócz roślinności, można w nim obejrzeć kilka rzeźb – autorstwa Václava Levégo (wazony ogrodowe, wodospad) i Matyáša Brauna (pomnik Perseusza).

Libechov barokowy pałac
Barokowy pałac wygląda okazale od strony ogrodu

Kaplica św. Ducha i Bożego Grobu

Nad miejscowością góruje wczesnobarokowa kaplica św. Ducha i Bożego Grobu (Kaple svatého Ducha a Božího Hrobu). Jest to dawne miejsce pielgrzymkowe. Do kaplicy wiedzie Droga Krzyżowa (z 1780 r.) składająca się z czternastu murowanych kaplic wnękowych ze scenami pasyjnymi. Wzgórze pod kaplicą zostało tarasowane przez włoskich mistrzów w stylu ogrodów włoskich.

Libechov Czechy
Kaplica św. Ducha i Bożego Grobu w Libechovie

Niestety, sam kościół znajduje się w fatalnym stanie. Oczywiście jest zamknięty. Jednak, jak zwykle miałem szczęście, bo nagle pojawił się opiekun tego miejsca i zaprosił nas do środka. Mogliśmy dokładnie obejrzeć wnętrze, wspiąć się na chór oraz zajrzeć do katakumb, w których kiedyś spoczywały mumie 23 zakonników (dobrze, że mieliśmy ze sobą latarkę). Na koniec jeszcze porozmawialiśmy – podobno jest szansa na odbudowę zabytku, ale będzie to niezwykle kosztowna renowacja.

Ze wzniesienia, na którym znajduje się kaplica, rozciąga się fantastyczny widok na Liběchov, Łabę, Melnik oraz Certove Hlavy. W dali można dostrzec świętą dla Czechów górę Říp.

Libechov droga krzyzowa
Droga krzyżowa prowadząca od kościoła św. Havla do kaplicy św. Ducha i Bożego Grobu

Czechy na fotografii

Wolisz bardziej oglądać zdjęcia, niż czytać? To zapraszam cię na moją stronę fotograficzną. W zakładce Czechy znajdziesz oczywiście zdjęcia z Czech, osobna galeria jest poświęcona regionowi Kokorinsko oraz Mielnikowi

Libechov Laba Melnik
Widok na rzekę Łabę i Melnik ze wzniesienia w Libechovie

Podsumowanie – Mielnik w Czechach

Mielnik w Czechach jest miastem, które chętnie zwiedzają turyści z Pragi, miasto leży tylko 30 km na północ od stolicy Czech. Mnie Mělník wyjątkowo oczarował. Warto tu spędzić chociaż jeden dzień – spokojnie powłóczyć się po zabytkowych uliczkach, wybrać w rejs statkiem i wreszcie napić kawy na ulicy św. Wacława. Mělník jest też dobrą bazą wypadową w rejon Kokorinska.

Przy okazji można się również wybrać do oddalonego o 7 kilometrów Libechova. W tym miasteczku znajdują się też ciekawe zabytki, niestety, mocno zaniedbane. Koniecznie trzeba wejść na wzniesienie, na którym wzniesiono kaplicę św. Grobu i św. Ducha. Jest to bardzo malownicze miejsce, ze świetnymi widokami na całą okolicę.

Mielnik w Czechach
Taką panoramę można oglądać z zamkowego wzgórza w Melniku. Widać Łabę oraz kanał łączący Łabę z Wełtawą
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
jotka

Faktycznie, nazwa skojarzyła mi się z winem.
Zachęciłeś mnie bardzo, dawno nie byliśmy ani w Czechach, ani na Słowacji!

Urszula

Podróżnicy to mają dobrze! Podczas wyjazdów natrafiają właśnie na takie perełki, od których nie można się oderwać. Serce i dusza się radują… i potem jeszcze mogą podzielić się tą radością i innymi! Ja podczas ostatniego wyjazdu w Izery odkryłam Mirsk, nieduży i zadbany, leżący obok bardziej znanego i zaniedbanego Gryfowa Śląskiego.
A Twoje odkrycie to prawdziwa perełka. Lubię takie miejsca:)))

Renata

Byłam w naszym polskim Mielniku nad Bugiem, bardzo urocze miasteczko. W Czechach byliśmy tylko raz ale jakbym widziała taki sam rynek tam gdzie byliśmy. To taki ich styl, te kolorowe „domki”?

Mariola

Bardzo lubię czeskie miasteczka, a to rzeczywiście jest urocze. I okolica ciekawa.

wkraj

Jak ja lubię takie wypady. Byłem w bułgarskim Melniku i przejeżdżałem obok polskiego. Bardzo chciałbym również zobaczyć ten czeski. Miasteczko mnie zauroczyło, już wiem, że wizyta w nim byłaby wielką przyjemnością. Może przy okazji wycieczki do Pragi ?
Pozdrawiam.

Agnieszka

Pracowałam kiedyś na tzw. MOP-ie w praskich cukrovarach, które mieściły się w Melniku. Nie było wtedy tak malownicze, a może nie pamiętam, bo to stare czasy….czas wrócić i odświeżyć wspomnienia.