Kurier czy poczta – kto ci zapewni gorszą obsługę

Biorę głęboki oddech i wchodzę na pocztę. Nie darzę sympatią tej instytucji. Oczywiście natykam się na kolejkę. Czynne tylko jedno stanowisko. Przy drugim, co prawda siedzi pani, ale twarz jej zasłania tabliczka z ogromnym napisem „stanowisko nieczynne”. Nieczynna Pani nie dość, że nie obsługuje klientów, to jeszcze co rusz przeszkadza Pani Czynnej, maksymalnie utrudniając jej pracę.

kurier czy poczta
wrzucacie jeszcze czasami listy do takich skrzynek ?

Kurier czy poczta cz. 1 -pocztowe standardy obsługi klienta

– Jadzia – drze się z drugiego końca sali – Dlaczego nie zaznaczyłaś przyjętych?

– Zaznaczyłam, zaznaczyłam… – Pani Czynna stara się skupić na dwóch czynnościach jednocześnie, konwersuje z koleżanką i obsługuje starszą panią – proszę 3,50… godzinę temu wpisałam…. czy może ma pani drobne?

– Ale ja w systemie nic nie widzę!

– To kup sobie okulary – mruczy wściekła kobieta stojąca za mną w kolejce

– Sprawdziłaś wszystkie rubryki? Poleconym czy priorytetem chce pani wysłać…

– Sprawdziłam! Nie zaznaczyłaś, musiałaś coś pokręcić.

Pani Czynna rzuca obsługę klientów i biegnie do Pani Nieczynnej, gdzie przez jakiś czas obie deliberują zawzięcie. Co słabsze jednostki opuszczają kolejkę międląc w ustach niecenzuralne wyrażenia. Bardziej wytrwali ograniczają się do chrząkania, ciężkiego wzdychania oraz gniewnych pomruków pod nosem. Pogodzeni z losem, wykorzystują czas spędzony w kolejce, na zajęcie się swoimi sprawami. Ja czytam książkę. Nie ma sensu marnować energii na złość, lepiej przeznaczyć ją na coś pożytecznego.

koperta znaczki

Kurier czy poczta cz. 2 – czekając na Godota

Niedawno miałem urodziny. Dostałem pieniądze, aby kupić sobie w sklepie internetowym wymarzony prezent. Jako dostawcę wybrałem dużą firmę kurierską, z niemieckim rodowodem. Wiadomo, że to co niemieckie, to solidne. Opcji wysyłki pocztą polską nawet nie rozważałem.

Gdy zbliżał się termin doręczenia, dostałem z tuzin maili i smsów informujących, że dostawa odbędzie się w godzinach 11-13. Podobał mi się ten sposób dbania o klienta i umocniło przekonanie o niemieckiej precyzji. Na wszelki wypadek zarezerwowałem sobie na czekanie na kuriera trochę więcej czasu. Nie przypuszczałem, że więcej, to będzie ponad 5 godzin. Tylu nie miałem, musiałem wyjść z domu. Gdy wróciłem, dostałem informację, że kurier mnie nie zastał i jest mu bardzo przykro.

Sprawna infolinia

Na infolinii mi wytłumaczono, że na kuriera trzeba czekać przez dzień cały, dwugodzinny przedział czasowy, podawany w smsach i mailach, ma charakter wyłącznie orientacyjny.

– Chyba dezorientacyjny! – warknąłem wściekły

Po drugiej stronie linii siedziała profesjonalistka. Uspokoiła mnie i ustaliliśmy godziny w jakich kurier następnego dnia zastanie mnie w domu. Musiałem jeszcze tylko poczekać na elektroniczne potwierdzenie. Gdy przyszło, okazało się, że wyznaczono mi kompletnie inny przedział czasowy, niż ten uzgodniony z konsultantką. Godziny ustalono, na podstawie danych historycznych. Nie mam pojęcia, jakie dane historyczne brano pod uwagę – datę bitwy pod Grunwaldem, czy też lądowania człowieka na księżycu, w każdym razie musiałem kompletnie przeorganizować sobie plany na dzień następny.

Godot i infolinia po raz drugi

Oczywiście dane historyczne nie wpłynęły na przybycie kuriera w wyznaczonym czasie. Pół godziny później dzwoniłem na infolinię, a jad kapiący mi z pyska z sykiem wypalał dziury w parkiecie. Po raz drugi trafiłem na profesjonalistkę. Sprawnie skontaktowała mnie z kurierem, który był w pobliżu. Musiałem tylko pobiec na stację benzynową, aby nasze rende-vous zakończyło się happy endem, czyli odebraniem prezentu, z którego już nijak się nie cieszyłem. Na dodatek buty, które zamówiłem, okazały się za małe, musiałem je odesłać do sklepu. Tym razem, nauczony doświadczeniem, zamiast niemieckiej precyzji, wybrałem polską siermiężność.

znaczki klaser

Przemiana kuriera w Żabkę

Ciąg dalszy dopisało życie dwa lata później:

Telefon zawibrował na biurku, sygnalizując nadejście SMS-a. Były to trzy wiadomości tekstowe, które informowały, że kurier nie zastał mnie w domu i mam szybciutko odebrać przesyłkę w sklepie „Żabka”, bo inaczej przepadnie. Oczywiście przepadnie przesyła, nie „Żabka”. Cóż, niespodziewanie narodziła się współczesna wersja baśni o żabce, która pocałowana zmienia się w kuriera…

żaba
Uważajcie z całowaniem żab, niekoniecznie pojawi się piękny królewicz 🙂

Kurier czy poczta – podsumowanie

Nie stałem się miłośnikiem poczty, ale jest ona dla mnie bardziej przewidywalna niż kurierzy. Wiem, że każda placówka pocztowa może być inna, ta blisko mnie jest dość przyzwoita. I jest znaczniej bliżej, niż sklep „Żabka”, więc wolę wysyłać i odbierać paczki na poczcie. Firmy kurierskie są znacznie droższe, a jakość ich usług systematycznie się obniża. Dlatego na pytanie kurier czy poczta, obecnie odpowiadam – zdecydowanie poczta.

A jakie jest wasze doświadczenie i opinie? Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂
Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
jotka

Musze przyznać, że mój mąż często zamawia różności w sieci i zawsze korzystamy z usług kuriera płatność przy odbiorze. Nigdy nie mieliśmy problemów, zdarzało sie, że kurier dzwonił do mnie i umawiałam się po odbiór tam gdzie było mi wygodnie, np. w drodze z pracy do domu, przy sklepie sieciówki lub pod miejscem pracy i wyskakiwałam zapłacić.
Koleżanka umawiała sie z sąsiadem, że odbierze jej paczkę, a kiedyś odebraliśmy małą paczkę w kiosku Ruchu pod blokiem.

boja

Czytałem książkę i oglądałem serial o carskim kurierze Michale Strogow (nie wiem jak się odmienia). Bardzo pozytywne doświadczenia!

Anna

„Moi ” kurierzy wiedzą już, jaki jest kod do bramy i gdzie bezpiecznie zostawić paczkę:). Zwykle nie ma żadnych problemów, wszyscy dzwonią, a chyba z każdą z firm kurierskich miałam do czynienia… zdecydowanie najmniej lubię pocztę, bo moja czynna w dziwnych godzinach. Jednak najbardziej cenię sobie paczkomaty:), jak mam wybór to zawsze tę opcję wybieram – wtedy ja decyduję kiedy sobie odbiorę, może to też zrobić ktoś z rodziny, komu podam kod.

makrela

moje doświadczenia z kurierami są przeróżne i sprowadzają się do wniosku, że z nimi trzeba krótko ;). to, co mam na myśli kiedyś pięknie „zobrazował” stosownym wpisem mój znajomy: „Któregoś zimowego poranka zadzwonił kurier. Mówi: dzień dobry, tutaj kurier, jest przesyłka, czy będzie ktoś pod adresem w godzinach 9-17, żeby odebrać? W jakich dokładnie godzinach? – pytam. Dokładnie 9-17, proszę pana, czy będzie ktoś pod adresem dokładnie w godzinach 9-17, żeby odebrać przesyłkę? Mówię, że to duży przedział, nie uważa pan, osiem godzin to duży przedział, prawda? Ale pan mnie nie słyszy, mówi, że jest przesyłka, 9-17, czy ktoś będzie… Czytaj więcej »

ikroopka

Polecam opcję platnosci przy odbiorze – kurier się na pewno stawi w czasie, ktory Tobie, a nie jemu bedzie odpowiadać 🙂

zante

Kurierzy… moja zmora ;-)) I wcale nie dlatego, że mam jakieś szczególnie złe, osobiste doświadczenia z doręczycielami, ale piszę na zlecenie teksty SEO i przez kilka miesięcy w każdej paczce tytułów miałam po 10 sztuk o kurierach. Ale przy okazji dowiedziałam się o zawodzie dużo interesujących rzeczy. M.in. wiem dlaczego coraz częściej niektórzy klienci mają kłopoty z kurierami. Gdy rynek tych usług u nas raczkował kurierzy pracowali w większości na etatach. Z czasem byli zmuszani do zakładania firm jednoosobowych i w jednych firmach w kontrakcie dostawali samochody służbowe, a w innych musieli posiadać własne samochody. Teraz już chyba wszystkie firmy… Czytaj więcej »

zante

Będzie, jak spadną koszty pracy ;-)), obciążenia składkowe do poziomu jak na etacie – procent od zarobionych pieniędzy, a nie sztywna wysokość opłat, bez względu na wysokość zarobku.

chomikowa

Ja im zawsze wspolczulam tej roboty a tu teraz jeszcze sie dowiaduje jak wyglada ich zatrudnienie. Masakra…

Renata

Jak dotąd nie miałam problemów z kurierami, choć tak jak napisałeś wielu z nich nie może dzwonić do adresata przesyłki i co najgorsze Ty nie możesz doprosić się o numer telefonu do danego kuriera co by umówić się na konkretną godzinę bądź miejsce. Więc siedzisz jak ten debil w domu i czekasz… Nie umiem podać nazw firm kurierskich, bo nie pamiętam. Na szczęście wszystko docierało całe, szybko i bez większych trudności w dodatku opłacone z góry, bo zawsze tak robię. Co do poczty też nie mam na języku wulgaryzmów a nawet miłe słowa. W rodzinnym domu w czasie epokowych czasów… Czytaj więcej »

Renata

Może właśnie w tym rzecz, że gdy nie było kurierów na tak szeroką skalę, przeciętny Kowalski mając do dyspozycji zwykły list, był „skazany” jedynie na Pocztę a Ona wiedziała, że nie ma konkurencji więc pozwalała sobie na bycie ponad Kowalskim. Pamiętam sama te niebotyczne kolejki po same drzwi wyjściowe w grudniowe popołudnia i tylko jedno czynne okienko. Teraz jednak zlitowali się nad mniej wygadanymi i umiejącymi bronić swojego miejsca w kolejce Kowalskimi wprowadzając numerki, dzięki czemu nie musimy już słuchać tych: „Tu stałem, tu byłem. Tylko wyszedłem dwie godziny temu po mleko…” 🙂

Karolina : )

W sumie u mnie nie było nawet tak źle, dość często korzystam z kurierów a tylko dwa razy byłam niezadowolona, bo faktycznie jedno piszą co do godziny dostarczenia paczki, a drugie robią ;]
A co do poczty polskiej… to ja przyznam że nie mam do nich obiekcji i dobrze mi się z nimi współpracuje 😀

Patrycja

O moich perypetiach z kurierami mogłabym napisać książkę. Dla porządku dodam tylko, że mieszkam w miejscu, którego nie ma w żadnej nawigacji, nie mam adresu składającego się z ulicy i numeru, a jeno miejscowość i numer. Które to numery przydzielane są według kolejności zgłaszania nieruchomości w gminie, w związku z czym nietrudno się domyślić, że np. numer 119 sąsiaduje z numerem 3. Tłumaczeniom nigdy nie ma końca, zwłaszcza jeśli kurier jest nowy. O przybyciu w godzinach jak w informacji nie ma mowy, bo po południu nikt już tutaj nie zajeżdża. Kilka razy zdarzyło mi się już poddać. Natomiast kiedyś jeden… Czytaj więcej »

Ultra

Mam dobre kontakty z kurierami, ponieważ trafiam na sesownych ludzi, którzy wcześniej dzwonią, że będą w dniu dzisiejszym o godz. trzynastej, więc ktoś wtedy jest w domu. Nikt nie będzie czuwał całego dnia, bo kurier przyjeżdża. Może zaznaczyć przy zakupach, żeby powiadomili wcześniej.
Potrzebny post, być może należy pomóc rozwiązać sprawę kurierów.
Serdeczności.

Dorota

Hmm, chyba nie miałam kłopotów z kurierami. Byli w miarę punktualni, bez tolerancji czasowej dwudniowej. A na poczcie , jak to na poczcie – ćwiczę nadal hart ducha i cierpliwość Wschodu – uspokój się, tylko spokojnie, uspokój się, tylko spokojnie… Całe szczęście, że teraz telefon i dostęp do internetu potrafią umilić czas na poczcie. Bez umilaczy czasowo-postojowych oglądanie pracowników na poczcie wywołuje u mnie mdłości – ta rzutkość, spryt, tempo pracy, mnogość wykonywanych czynności potrafi wydobyć z zakamarków mej duszy instynkty mordercze…

Stokrotka

Generalnie nie mam kłopotów z kurierami.
Natomiast na poczcie jest dokładnie tak jak opisałeś. Pocztę mam na dodatek tuż koło domu, więc zawsze przechodząc widzę te wystające za drzwi kolejki i tylko dwa okienka czynne, chociaż jest ich pięć.

Agnieszka

Najczęściej zamawiam właśnie pocztą polską – niby niebezpieczniej, ale mnie ona nigdy nie zawiodła. Chociaż fakt, że potem stanie w kolejce w placówce, żeby odebrać awizo to trochę trwa… Mieszkam w starej dzielnicy Wrocławia i zawsze spotykam tam starsze panie, które chcą sobie chyba tylko porozmawiać z Czynnymi. Jednak nauczona doświadczeniem z reguły zabieram ze sobą książkę 🙂
Co do dobrych doświadczeń z kurierami – ciężko mi coś wymyśleć. Zawsze było po prostu normalnie – kurier dzwonił czy jestem w domu (czasami o 7.00 rano) i że będzie o tej i o tej. Nigdy nie musiałam gdzieś jeździć po odbiór.

ariadna

U nas praktycznie zawsze ktoś jest w domu. Nie dochodzi więc do sytuacji biegania za przesyłką, choć prawdopodobieństwo złej synchronizacji czasowej nas i kuriera jest spore – wciąż coś zamawiamy przez internet. W takim przypadku ktoś, kto odbierze przesyłkę, jest na wagę złota 😉

Marharetta

nie narzekam na kurierów. jeśli coś zamawiam, to na adres biura, bo wiem, ze kurierzy zazwyczaj doręczają w tej okolicy w środku dnia. zawsze więc zastają mnie na miejscu. zresztą wcześniej zazwyczaj dostaję maile o tym kiedy spodziewać się przesyłki, a przed doręczeniem kurier dodatkowo jeszcze telefonuje. a jeśli coś się wydarzy i mnie nie będzie w spodziewanym terminie, to zawsze można jeszcze przekierować paczkę, to znaczy na stronie internetowej, gdzie się śledzi przesyłkę, można sobie ustalić czas i dzień doręczenia. przynajmniej w kilku firmach kurierskich. miałam styczność chyba z większością firm i naprawdę nie mam się na co skarżyć.… Czytaj więcej »

Ania

Ja tam lubiłam pocztę. W kolejce zawsze wysłuchałam ciekawych historii… Tylko że teraz zmienili nam pocztę i niestety trafiam do małego punktu z przesympatyczną panią, która nie ma nigdy kolejek :(( To mnie trapi, ale wtedy zaczynam gawędzić z ową panią i tak mi się jakoś milej robi, jak wychodzę 🙂

Ania

A to różnie. Czasem jest tak jak dostrzegłeś- małe miasto, ludzie sympatyczni, życzliwi. To też posiada drugą stronę medalu, że czasem potrafią zajść tym za skórę. W większym mieście, anonimowość i wieczny pośpiech sprawia, że ludzie nie mają czasu na wścibianie nosa w życie innych. W małym mieście, wszyscy się znają, kojarzą i uwielbiają smaczki z życia innych 🙂

teresa

Kilka razy miałam w ten sposób doręczane przesyłki i zawsze było ok. Firm niestety już nie pamiętam. 🙁 .
Pozdrawiam. 🙂 .

Magda

Otóż, mój drogi, awizo pomimo, że byłam w domu, to wrzucił mi właśnie niemiecki kurier. Zatem nie ma reguły ;))

Clara

Niestety zdarza się, że pracownicy firm kurierskich są nieuczciwi. Swego czasu oczekiwałam w domu na przesyłkę i nosa nie wytknęłam, bo bardzo mi zależało na jej odbiorze. Dosłownie przebierałam nogami gdy zbliżała się godzina dostarczenia przesyłki. Sprawdzałam w internecie gdzie w danym momencie przesyłka się znajduje, aż tu w pewnym momencie okazało się, że kurier był i mnie nie zastał – tak stanowiła informacja. To nie mogła być prawda. Od razu wyznaczono kolejny termin dostarczenia przesyłki. Na szczęście dotarła.

kobieta-nie-typowa

Po wielu perypetiach z Pocztex-em kiedyś tam, muszę stwierdzić, że wiele się zmieniło na lepsze. Już nie muszę paczki szukać po urzędach pocztowych. Przychodzi SMS z powiadomieniem o dacie dostarczenia, a przed, kurier dzwoni i pyta czy jestem w domu, aby ewentualnie zmienić godzinę dostawy. Większość firm kurierskich ma taki zwyczaj, choć zdarzały się sytuacje identyczne jak Twoja. Jest jednak sposób na szybkie dostarczenie i co najważniejsze skuteczne dostarczenie do Twojej ręki 🙂 Płatność przy odbiorze.
Trochę drożej, ale masz jak w banku, że kurier zawita szybko.

kobieta-nie-typowa

Tak na marginesie, Czy ta firma to może GLS?