Patronite i buycoffee. Jak wspierać twórczość w sieci?

Czy twórca powinien zarabiać na blogu? Pytanie wydaje się być retoryczne, ale kwestia zarobku blogerów, youtuberów, podcasterów, budzi wiele emocji. Czasami skrajnych emocji.

Z jednej strony prowadzenie bloga, to kosztowne przedsięwzięcie, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. Z drugiej strony czytelnik ma prawo wiedzieć, w jaki sposób twórca internetowy zarabia na swoim kanale (jeżeli zarabia) i czy finansowanie kanału ma wpływ na prezentowane przez twórcę poglądy.

Jak wspierać twórczość w sieci? Ostatnio dużą karierę robią platformy, na których to sami czytelnicy mogą finansowo wspierać blogerów. Wsparcie za pośrednictwem tych platform, pozwala twórcy rozwinąć kanał, nie tracąc przy tym niezależności. W tym artykule chciałbym pokazać ci, jak działa Patronite i Buycoffee.  

Jak wspierać twórczość w sieci
Jak wspierać finansowo twórców w sieci?

Czy prowadzenie bloga jest kosztowne?

Zdecydowanie tak. Im więcej czasu poświęcasz blogowi, im lepsze materiały na nim zamieszczasz, tym bardziej odczuwasz wzrost kosztów. Opłaty za hosting i domenę to podstawa. One nie są zbyt wysokie, ale nieustannie rosną. Do tego sprzęt fotograficzny, filmowy, koszty wyjazdów – paliwo, noclegi, bilety wstępu, itp. Potem przygotowanie i obróbka – nocny komputer i przyzwoite oprogramowania do montażu i obróbki. Wszystko się zużywa. Im częściej i więcej wyjeżdżam, tym szybciej przebiega eksploatacja sprzętu.

Oczywiście, można znaleźć bogate firmy, które za reklamę ich produktów godnie zapłacą, ale czy wtedy można być pewnym niezależności i zupełnej bezstronności autora wpisów? Ten problem nie występuje, gdy korzystasz z serwisów typu Patronite czy też Buycoffee.to

Swiathegemona Patronite
Tak wygląda Świat hegemona na Patronite

Jak wspierać twórczość w sieci – zostań mecenasem bloga na Patronite

Patronite już wyrobiło sobie markę. Z serwisu korzystają najwięksi twórcy. Proces rejestracji na Patronite jest dość żmudny, trzeba podać wiele informacji o sobie, blogu i pasji, która skłania cię do nieustannego tworzenia

Weryfikacja autora kanału jest staranna. Dzięki temu czytelnik już na wstępie bardzo dużo wie o twórcy i może starannie przemyśleć decyzję o wsparciu finansowym.

W Patronite stajesz się mecenasem bloga, a bloger, za wsparcie finansowe, oferuje ci konkretne bonusy. Patroni niekiedy zyskują możliwość sugerowania tematów, o których chcieliby przeczytać na blogu, a przy większym wsparciu otrzymają porady eksperckie blogera – np. o sprzęcie turystycznym, organizacji wyjazdu, czy obiektach wartych zobaczenia w danym regionie.

Dla niektórych czytelników obciążeniem może być konieczność dokonywania zadeklarowanej wpłaty przez minimum trzy miesiące. Wpłata rzędu 5, 10 czy 15 zł nie będzie stanowiła wielkiej wyrwy w budżecie domowym, ale jeżeli zadeklarujesz kwotę 100 zł, to warto ją przemyśleć i obdarować nią twórcę, którego naprawdę mocno cenisz.

Swiathegemona i Patronite
Jeżeli zechcesz zostać mecenasem mojego bloga, wystarczy, że klikniesz obrazek na pasku bocznym po prawej stronie

Jak wspierać twórczość w sieci – postaw blogerowi kawę w Buycoffee.to

Buycoffe.to, czyli „postaw mi kawę”, nie jest tak popularna, jak Patronite, ale oferuje ciekawe rozwiązania. Jej główną zaletą jest prostota. Co prawda czytelnik nie zyskuje tak dużo wiedzy o twórcy, jak w Patronite, ale też nie jest zobowiązany do cyklicznych wpłat. Może postawić kawę autorowi bloga tylko jednorazowo.

Buycofee swiathegemona
Strona na Buycoffee jest minimalistyczna, co ma swoje zalety

Patronite czy Buycoffee?

Ciężko doradzić, która platforma jest wygodniejsza z punktu widzenia czytelnika. Najważniejszą różnicą jaką dostrzegam między obiema to ta, że patronem na Patronite stajesz się co najmniej na trzy miesiące, a na Buycoffee jednorazowo

Musisz też sobie zdawać sprawę, że każda z platform zarabia na wpłatach czytelników. Twórca otrzymuje twoją wpłatę pomniejszoną o prowizję platformy. Zrozumiałe, że obie firmy muszą na swoim biznesie zarabiać, a pobierany procent od wpłat nie jest wygórowany.

Jeżeli chcesz zostać mecenasem bloga na Patronite, to kliknij link: „Świathegemona na Patronite„. Natomiast jeżeli chcesz po prostu postawić mi kawę, to kliknij w zielony przycisk na dole. Będę wdzięczny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
jak wspierać twórczość w sieci
Na Patronite możesz też przeglądać galerię moich zdjęć

Jak wspierać twórczość w sieci, nie wydając przy tym ani złotówki?

Jeżeli lubisz czytać, słuchać lub oglądać darmowe materiały w internecie, to niekoniecznie musisz wnosić nawet drobne opłaty, możesz też to zrobić za 0 złotych. W jaki sposób? Pomagając zwiększyć rozpoznawalność w sieci, za pomocą:

  • – komentarza bezpośrednio pod wpisem na blogu czy filmem na You Tube
  • – komentarza na mediach społecznościowych, czy to na fanpejdżu, czy też pod zdjęciem na Instagramie
  • – udostępniając wpis na swoich mediach społecznościowych, grupach i forach internetowych, na których jesteś aktywny/aktywna
  • – subskrybując kanały na You Tube, fanpejdż na FB czy profil na Instagramie
  • – systematycznie lajkując wpisy na FB oraz zdjęcia na Instagramie

Najcenniejszy zawsze jest komentarz. On nie tylko pomaga zaistnieć w internecie, ale też umożliwia autorowi bezpośredni kontakt ze swoimi czytelnikami. Dla mnie, jako autora, jest to bardzo ważna informacja, że to co piszę jest ci potrzebne, podoba się lub zachęca do dyskusji

Dlatego namawiam cię gorąco do zostawienia komentarza i napisania, co sądzisz o wspieraniu twórców w sieci. Jaka jest twoja opinia?

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze