Spis treści
Najciekawsze imprezy plenerowe w województwie łódzkim nie są powszechnie rozpoznawalne. Jednak można znaleźć kilka większych eventów, które przyciągają niemało ludzi. Natomiast, jeżeli szukasz oryginalnych, lokalnych imprez, które nie gromadzą tłumów, to nie spotka cię zawód, gdyż tego typu wydarzeń jest znacznie więcej.
Przedstawiam ci mój subiektywny wybór 10 najciekawszych imprez województwa łódzkiego. Znajdziesz tu eventy tłumnie odwiedzane przez ludzi, jak i kameralne wydarzenia o znaczeniu wyłącznie lokalnym.
Daj znać w komentarzu, która impreza najbardziej cię zainteresowała, a może uważasz, że jakieś lokalne wydarzenie powinno do tej listy dołączyć?
Festiwal światła (Light Move Festiwal)
Termin: koniec września
Największy i najbardziej rozpoznawalny festiwal w Łódzkiem. Gdy się pojawił na mapie wydarzeń w Łodzi w 2011 r. był absolutnym hitem. Pamiętam, jak przeciskałem się przez tłumy ludzi na Piotrkowskiej, jak zadzierałem głowę aby popatrzeć na pięknie podświetlone kamienice. Z zachwytem patrzyłem na mappingi oraz podziwiałem, jak można wykorzystać światło do kreatywnych instalacji artystycznych.
Z biegiem lat festiwal spowszedniał. Sława i uznanie chyba też nie najlepiej zadziałały na organizatorów. Postawiono na bezpieczne i powtarzalne rozwiązania. Wiele osób narzeka na nudę i brak kreatywności. Szkoda. Stanie w miejscu jest tak naprawdę cofaniem się.
Kontrowersje budzą też wydatki na oświetlenie w dobie kryzysu energetycznego i pouczeń, że każdy z nas powinien oszczędzać energię elektryczną. Dochodzi do tego zanieczyszczenie światłem, o którym coraz głośniej się mówi. Nie podoba mi się wykorzystywanie parków na cele festiwalowe, gdyż takie działania są ewidentnie szkodliwe dla przyrody.
Jednak moja ocena festiwalu nie jest jednoznaczna. Sądzę, że dla przyjezdnych może to być bardzo ciekawe przeżycie i warto chociaż raz odwiedzić Łódź w okresie festiwalu. Natomiast jeżeli ktoś już był, to nie jestem przekonany, czy warto powtarzać to doświadczenie.
Więcej informacji związanych z festiwalem znajdziesz na stronie organizatora.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Przyjazd na festiwal można i należy połączyć ze zwiedzaniem Łodzi. Na blogu znajdziesz opis najciekawszych miejsc w Łodzi. Możesz też powędrować szlakiem murali w centrum miasta
Boże Ciało w Łowiczu i Spycymierzu
Termin: Boże Ciało
Najbardziej znane w Polsce obchody Bożego Ciała mają miejsce w Łowiczu. Świętu kościelnemu nadano ludową oprawę, z której słynie ziemia łowicka. Przyjeżdżają tłumy.
W Łowiczu bywałem wielokrotnie, ale nigdy nie wybrałem się do miasta na obchody Bożego Ciała. Moja niechęć do nadmiernej ilości ludzi jest przysłowiowa.
Natomiast kilka razy obserwowałem procesję Bożego Ciała w Spycymierzu. Po raz pierwszy wybrałem się tam w pierwszych latach XXI w. Wtedy była to wyłącznie lokalna ciekawostka, o której mało kto słyszał. Pamiętam, jak ogromne wrażenie zrobiły na mnie dywany kwiatowe przygotowane rano przez mieszkańców. A potem procesja idąca i depczące te kolorowe wzory.
Niestety, w bardzo krótkim czasie lokalna tradycja przemieniła się w ogólnopolską, została wpisana na listę UNESCO i dużo zatraciła ze swojej autentyczności. Dywany nadal zachwycają, kto nie widział powinien pojechać i zobaczyć. Jednak tłumy, które wraz z rozpoznawalnością się pojawiły mogą być uciążliwe.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Na blogu znajdziesz artykuły o atrakcjach Łowicza oraz o tym, co można zobaczyć w okolicach miasta (a zobaczyć można naprawdę dużo!). Uroczystościom w Spycymierzu poświęciłem oddzielny wpis. Przy okazji pobytu w Spycymierzu możesz też zaplanować wizytę w uzdrowisku Uniejów, a także w słynącym z basenów termalnych i zabytków renesansowych Poddębicach. W pobliżu znajduje się ZOO-Safari w Borysewie.
Święto Kwiatów, Warzyw i Owoców w Skierniewicach
Termin: połowa września
Skierniewice znane są z sadownictwa, nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście odbywa się Święto Kwiatów, Warzyw i Owoców. Ma już ono 50 letnią tradycję. Święto jest popularne i tłumnie odwiedzane (w 2023 r. otwierał je prezydent RP).
Największą atrakcją, jest wielka parada organizowana w centrum miasta. Na rozstawionych wokół stragana można zakupić kwiaty, owoce i warzywa oraz wiele innego dobra, które jest sprzedawane przy okazji podobnych wydarzeń. Koniecznie trzeba spróbować „skierlotki”, czyli skierniewickiej odmiany szarlotki.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Przy okazji święta warto lepiej poznać Skierniewice, zobaczyć przede wszystkim dawny pałac Prymasowski i odwiedzić Parowozownię. Można też powłóczyć się po okolicach – zorganizować krótki wypad do Puszczy Bolimowskiej czy spływ rzeką Rawką, która w całości jest rezerwatem. Zanim przyjedziesz do Skierniewic, przeczytaj koniecznie artykuł poświęcony atrakcjom Skierniewic i najbliższych okolic.
Imprezy plenerowe w województwie łódzkim – Święto Róży w Kutnie
Termin: początek września
Kutno kojarzy się raczej z dworcem kolejowym, a nie różami, a jednak róże odgrywają znaczącą rolę w dziejach miasta. Uprawa róży w okolicach Kutna ma tradycję sięgającą początków XX w. W 2024 r. przypada już 50. edycja Święta Róży.
Na Święto Róży przyjeżdża niemała liczba ludzi, chociaż mniej niż do Skierniewic. Święta w Sierniewicach i Kutnie odbywają się niemal w tym samym terminie.
Główne atrakcje Święta Róży można obserwować w samym centrum miasta – na Starym Mieście oraz w Parku Traugutta.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Przy okazji wizyty w Kutnie warto zwiedzić samo miasto oraz koniecznie wybrać się do pobliskiego zamku w Oporowie. Przeczytaj artykuł na blogu specjalnie poświęcony Kutnu i najbliższym okolicom miasta.
Turniej palanta w Grabowie koło Łęczycy
Termin: pierwszy wtorek po Wielkanocy
Przez całe wieki palant był niezwykle popularną grą w Polsce. Jeszcze w latach 60. i 70. XX w. uczono go na lekcja WF w szkole. Szkoda, że tradycja gry w palanta umarła w naszym kraju, wyparta przez amerykański baseball
W palanta nigdy nie grałem, ale gdy dowiedziałem się, że w okolicach Łęczycy jest co roku rozgrywany turniej palanta, musiałem go zobaczyć. Od tego czasu już kilkukrotnie odwiedzałem maleńki Grabów koło Łęczycy, gdzie organizowana jest impreza. Ma charakter wybitnie lokalny i odbywa się, jak nakazuje tradycja, w pierwszy wtorek po Wielkanocy.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: O Grabowie i turnieju palanta pisałem już na blogu. Przy okazji warto odwiedzić ruiny zamku w pobliskich Besiekierach oraz wybrać się do Łęczycy i Tumu.
Imprezy plenerowe w województwie łódzkim – Święto Truskawki w Buczku
Termin: koniec czerwca
Jest to jedno z tych lokalnych świąt, które najbardziej lubię. Pewnie nawet mało kto wie, gdzie leży Buczek. Najkrócej mówiąc na południe od Łasku, w kierunku na Zelów i Szczerców. Z Łasku można dotrzeć tu samochodem, autobusem oraz rowerem. Ja wybrałem tę ostatnią opcję.
Święto trochę przypomina odpust. Wokół ładnego kościoła ustawione są stragany. Na tych straganach można znaleźć wszystko, za wyjątkiem… truskawek. Te są ulokowane tylko w jednym namiocie. Skusiłem się na zakup lokalnej nalewki na truskawkach i proponuję – nie powielajcie mojego błędu. Inne wyroby z truskawki są godne polecenia, a sprzedające gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich niezwykle sympatyczne
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Przy okazji można wybrać się do Łasku, Kolumny oraz Zelowa, a także nad zalew Patyki. Całkiem niedaleko Buczku znajdował się kiedyś dwór w Rochówku, o którym wiele razy pisałem na blogu
Święto Chrzanu w Osjakowie
Termin: ostatni weekend sierpnia
Mało kto wie, że okolice niewielkiego Osjakowa nad Wartą od lat słyną z upraw chrzanu, podobno najlepszego w całej Polsce. W młodości nie jadłem chrzanu, jednak im jestem starszy, tym bardziej lubię dodawać chrzan do różnych potraw. Niestety, w sklepach praktycznie nie można kupić prawdziwie ostrego chrzanu bez żadnych ulepszaczy. Większość chrzanów z Osjakowa jest wyrabiana według tradycyjnej receptury.
Z lokalnych smakołyków należy przede wszystkim skosztować zupy chrzanowej, która rozdawana jest za darmo. Większość oferowanych produktów powstała z dodatkiem chrzanu, ale poza tym można dostać to wszystko, co zazwyczaj kupuje się na lokalnym targowisku.
Lubię łączyć udział w lokalnych imprezach z wycieczką rowerową. Do Osjakowa wybraliśmy się z Widawy, jadąc przez Konopnicę wzdłuż brzegów Warty. Piękna wycieczka rowerowa, jedzie się cały czas lokalnymi szosami, gdzie ruch samochodów jest minimalny.
Najbardziej rozpoznawalnym punktem Osjakowa jest strzelisty neogotycki kościół, jego wieże widać już z dużej odległości. Więcej informacji o Święcie Chrzanu i innych plenerowych imprezach w Osjakowie znajdziesz na stronie Gminnego Ośrodka Kultury.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Przy okazji wyjazdu na Święto Chrzanu warto zwiedzić kościół w Osjakowie, kościół i grodzisko w Konopnicy oraz wybrać się na spacer wzdłuż brzegów Warty. W pobliżu znajduje się Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, o którym pisałem już na blogu
Bieg na szpilkach i bieg Januszy w Pabianicach
Termin: druga połowa marca
Moje ulubione wydarzenie w Łódzkiem. Odbywa się w ramach Pabianickiego Półmaratonu. Trwa tak naprawdę chwilę, ale naprawdę warto popatrzeć na biegnące na szpilkach kobiety (niektóre potrafią pobiec naprawdę szybko), a bieg Januszy, to czysta poezja, tego nie da się „odzobaczyć”. Każdy Janusz ubrany jest w koszulkę na ramiączkach, spodenki, białe skarpetki i klapki, najlepiej te kultowe od „Kubota”. Na dodatek każdy dzierży w dłoniach reklamówkę z marketu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie organizatora Pabianickiego Półmaratonu w zakładce „Imprezy towarzyszące”. Jest tam też dokładny regulamin
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Warto zwiedzić same Pabianice, które w ostatnich latach wypiękniały i stały się bardziej przyjazne rowerzystom. Można wybrać się nad zalew Lewityn, do rezerwatu Duża Woda, mini ZOO Dobronianka, czy zobaczyć cmentarze z I wojny światowej w Wymysłowie Francuskim i Pawlikowicach (więcej o cmentarzach wojennych piszę w osobnym artykule)
Imprezy plenerowe w województwie łódzkim – dożynki w Będkowie
Termin: początek września
Wspominałem już, że najbardziej lubię imprezy, które integrują lokalną społeczność. Dożynek w województwie łódzkim nie brakuje. Zupełnie przypadkowo trafiłem na dożynki w Będkowie i zachwyciłem się. Dlatego właśnie je opisuję.
Będków znany jest z późnogotyckiego kościoła oraz faktu, że przez jakiś czas we wsi mieszkał Władysław Reymont. Tuż obok kościoła całkiem niedawno powstała tężnia solankowa. Bardzo przyjemne miejsce na krótki odpoczynek.
Będków, tak jak większość miejscowości opisanych w tym artykule, odwiedziliśmy w ramach wycieczki rowerowej. Przypadkowo trafiliśmy na dzień dożynek. Poinformował nas o tym fakcie zawiany mieszkaniec miejscowości, którego nieznane wiatry przywiały na ławeczkę w tężni, przy której właśnie odpoczywaliśmy. Główne uroczystości dożynkowe odbywały się na miejscowym boisku. Gdy tam dotarliśmy przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości właśnie kończyły wystawiać miejscowe smakołyki. Gdzieś w tle grała muzyka. Niby nic niezwykłego. Dożynki, jak to dożynki, ale życzliwi i uśmiechnięci ludzie, z którymi rozmawialiśmy, sprawili, że właśnie tę uroczystość zapamiętałem, jako wyjątkową.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: W okolicy, szczególnie w upalny dzień, warto wybrać się nad zalew w Czarnocinie, czy nad stawy w Rybakówce, i przy okazji odwiedzić niezwykle ciekawe miejsce, jakim są Królewskie Źródła.
Fryzjerzy w Sieradzu – Open Hair Festiwal
Termin: końcówka lipca
Czy wiesz, że jeden z najsłynniejszy z fryzjerów XX w. urodził się w Sieradzu? W tym mieście też zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu, jednakże większość życia spędził na Zachodzie. Antoni Cierplikowski, zwany Antoin, dbał o fryzury największych gwiazd ówczesnego kina. To on w 1909 r. wylansował niezwykle popularną fryzurę „na chłopczycę”. W setną rocznicę tego wydarzenia (2009 r.) została zorganizowana pierwsza edycja festiwalu poświęcona wielkiemu mistrzowi i wizjonerowi. Oprócz typowych dla takich wydarzeń koncertów, odbywa się też pokaz sztuki fryzjerskiej. Impreza nie jest biletowana, więc można bawić się za darmo.
Zobacz/przeczytaj przy okazji: Do Sieradza warto przyjechać nie tylko z powodu festiwalu. Zabytkowa część miasta została zrewitalizowana, pięknie prezentują się też najbliższe okolice Wzgórza Zamkowego. Możesz wybrać się też wybrać na wycieczkę do miejscowości Warta, na obserwację ptaków nad zalewem Jeziorsko (najlepiej na jedną z dwóch wież widokowych), czy pojechać do Muzeum w Tubądzinie.
Wokół Łodzi, co ci szkodziO zabytkach i innych ciekawych miejscach w województwie łódzkim przeczytasz w blogowym cyklu „Wokół Łodzi, co ci szkodzi”. Proponuję zacząć od wizyty w Przedborzu, gdzie narodziła się miejska historia Łodzi. Jeżeli lubisz średniowiecze, to koniecznie przeczytaj artykuł o zamkach w województwie łódzkim, których wcale nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać. Dużą popularnością cieszą się też wpisy o:
|
Najciekawsze imprezy plenerowe w województwie łódzkim – podsumowanie
Pewnie mógłbym napisać o jeszcze wielu innych imprezach w łódzkiem, ale o większości z nich dowiaduję się dopiero po fakcie. Niestety, dystrybucja informacji od lat kuleje, nikomu nigdy nie udało się dobrze zadbać o promocję najważniejszych wydarzeń w województwie. Te największe, jak święta w Kutnie czy Skierniewicach, Boże Ciało i Festiwal Światła zadbają o siebie same. Ale informacje o tych mniejszych nie przebijają się do powszechnej świadomości. Rok temu zupełnie przypadkowo trafiłem na bardzo ciekawy Gala Kapel Podwórkowych odbywający się w Szadku. O ilu równie ciekawych wydarzeniach nie mam zielonego pojęcia?
Gdybym miał wybrać tylko jedną ulubioną imprezę, to zapewne byłby to coroczny turniej palanta w Grabowie koło Łęczycy. Na podium znalazłoby się też Święto Chrzanu w Osjakowie oraz Bieg na Szpilkach i Bieg Januszy w Pabianicach. Mam ogromny sentyment do Bożego Ciała w Spicymierzu, ale do przyjazdu zniechęcają mnie tłumy turystów.
Jeżeli wiesz o innych, nie uwzględnionych w artykule wydarzeniach i uroczystościach, to koniecznie poinformuj mnie w komentarzu, a postaram się pojechać i opisać.
Najchętniej wzięłabym udział w Święcie truskawki i chrzanu:-)
Chyba święto chrzanu jest fajniejsze. W święcie truskawki brakuje mi trochę truskawek 🙂
Ciekawe zestawienie. Myślę, że chciałabym zobaczyć kwiatowe dywany w Spycimierzu mimo tłumów. No i ciekawie brzmi święto chrzanu.
Boże Ciało w Spycymierzu naprawdę warto, mimo tłumów. Święto Chrzanu jest piękne, ale też takie odpustowe 🙂 Ale to tylko jego zaleta 🙂
Nie szczególnie przepadam za różnymi festynami. Z proponowanych wybrałbym dywany kwiatowe, mimo tłumów nie ma szans na inny termin.
Kwity w Spycymierzu naprawdę warto. Przy okazji można pozwiedzać okolice Uniejowa i Poddębic. Może przystanki folkowe by ci się spodabały?
Ciekawe i czasem osobliwe macie te święta. Ja byłam nad dwóch: w Kutnie i Skierniewicach. Do Spycimierza się wybieram. Jak będzie dalej zobaczymy. Może inne też załapię, bo kuszą…
Sądzę, że w każdym województwie są różne ciekawe i dziwne imprezy, tylko mało kto o nich wie. Ja się wielu imprezach dowiedziałem zupelnie przypadkowo